Wyrażanie Emocji – dlaczego jest to tak ważne

Wyrażanie Emocji – dlaczego jest to tak ważne

Złość, gniew, smutek, radość i zmartwienie – to wszystko jest wyrażaniem emocji. Są to nieodłączne elementy życia każdego człowieka. Kultura uczy nas jednak, że część z tych emocji jest złych i niepotrzebnych i należy je skrzętnie ukrywać. Ale czy na pewno? Jaka jest rola emocji w naszym życiu? Czy warto pozwolić sobie na ich wyrażanie? Jakie korzyści z tego płyną?

Wyrażanie Emocje – czy to jest złe?

Każdy, kto choć raz obserwował z bliska niemowlęta, być może zwrócił uwagę na tę niesamowita moc tkwiącą w małych ciałkach i bezkompromisowe żądanie zaspokojenia wszystkich potrzeb, wyrażane w głośnym, nieskrępowanym krzyku. Dziecko wyraża swoje emocje bez żadnych skrępowań – płacze, gdy mu źle i śmieje się, gdy mu dobrze. Nie zastanawia się nad tym, co pomyślą inni, czy wypada krzyczeć w kościele lub restauracji, czy w domu są akurat goście. Nie tłamsi w sobie emocji, bo nikt jeszcze nie powiedział mu, że musi nad nimi panować. Ale do czasu. Wystarczy zazwyczaj kilka lat, aby zasady savoir vivre’u i wychowanie oraz wpływ społeczeństwa to utemperowało. Od dzieci wymagamy zazwyczaj ogłady i trzymania emocji na wodzy.

Z nauki rodziców czy nauczycieli dzieci wynoszą również często przekonanie, że pewne emocje są dobre, a inne złe. Ale czy na pewno? Z perspektywy psychologii – niekoniecznie. Przykładowo strach, który kojarzy się nam zdecydowanie negatywnie, gra ważną rolę w ewolucji: ostrzega przed niebezpieczeństwem. To dzięki niemu wielu naszym przodkom udało się przetrwać.

Dlaczego wyrażanie emocji jest tak ważne?

Uciekanie przed emocjami to uciekanie przed życiem, bo emocje to jego nieodłączny element. Psychologowie twierdzą, że trzeba przyjmować życie takie, jakie jest, nie próbować zmieniać jego reguł na siłę. Jest to bowiem walka skazana na niepowodzenie. Smutki, niepowodzenia i przykrości i tak się będą nam przytrafiały, ale to od nas zależy, czy nas złamią, czy wzmocnią. 

Dodatkowo, tłamszenie emocji może spowodować, że nie będą one miały ujścia. W ciele pojawią się różne napięcia, które skrywane latami, doprowadzą w końcu do załamania nerwowego lub chorób somatycznych. Dlatego wyrażanie emocji jest niezwykle istotne. Należy jednak robić to z głową. Jakie są sposoby na rozładowanie napięć?

Sposoby radzenia sobie z emocjami

Dobrym sposobem radzenia sobie z emocjami jest sport. Pozwala pozbyć się napięć z organizmu. W trakcie uprawiania sportu, np. biegania, jazdy na rowerze, wspinaczki czy nart, nasze myśli mogą się zrelaksować. Wytwarzane są również endorfiny, a mózg jest dotleniony. Sport pozwala rozładować smutek, złość czy gniew i spojrzeć z dystansu na daną sytuację.

Poza sportem możemy mieć również inne pasje. Znalezienie hobby w życiu niezwykle pomaga w samoregulacji emocji. Mogą być to zajęcia artystyczne czy kreatywne, jak szydełkowanie, modelarstwo, rysowanie czy fotografia.

Niezwykle ważne jest również to, aby otaczać się ludźmi, z którymi możemy otwarcie porozmawiać o emocjach. W razie kłótni czy nieporozumień, które wywołują w nas emocje, warto to na chłodno przedyskutować. Jeśli natomiast nie radzimy sobie z emocjami, nie bójmy się skorzystać z porady profesjonalisty. Psycholog jest tą osobą, która może nam pomóc nauczyć się, jak żyć z cała gamą emocji na co dzień.