7 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu

7 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu

Chcesz urozmaicić jesienno-zimowe wieczory z dzieckiem, a może Twój maluch ze względu na chorobę jest zmuszony do kilkudniowego siedzenia w domu bez kontaktu z rówieśnikami? Oto sprawdzone pomysły na zabawy z dzieckiem w domu. Zainspiruj się nimi!

Zabawa w suchym basenie

Jest mniejszy niż basen ogrodowy, a zamiast wody jego wnętrze wypełnione jest kuleczkami. Suchy basen, bo o nim mowa z powodzeniem zaaranżujesz w pokoju malucha, zachęcając do tym samym do zabawy i aktywności. Taka „kąpiel” w suchych piłeczkach pomaga w integracji sensorycznej całego ciała i można cieszyć się z niej o każdej porze roku – również jesienią i zimą. To jeszcze nie wszystko, bowiem kolorowe piłki mogą posłużyć również jako narzędzie, dzięki któremu maluch nauczy się rozpoznawać kolory i kształty. 

Lepienie z masy solnej

Lepienie ludzików i zwierzątek z masy solnej potrafi zająć małego człowieka na długie godziny. Przedszkolak będzie mógł tworzyć płaskorzeźby, a starsze dziecko trójwymiarowe figurki. Kiedy Twoja latorośl ulepi już swoją wymarzoną postać, wystarczy umieścić ją w rozgrzanym piekarniku w celu utwardzenia. Na tym zabawa się nie kończy – pracę można pomalować po wyschnięciu, korzystając z farb plakatowych, akwarelowych bądź pasteli. 

Poszukiwanie skarbów w domu

Twoje dziecko uwielbia być w ciągłym ruchu? Możesz zorganizować dla niego zabawę w poszukiwaniu skarbów w domu. Wystarczy przygotować prostą mapę mieszkania oraz wymyślić kilka zadań, jakie czekają po drodze na małego odkrywcę. Następnie należy ukryć w domu skarb. Mogą to być słodkości np. czekoladki, cukierki, ciasteczka bądź zabawkę, która sprawi małemu smykowi radość. Po odgadnięciu wszystkich zagadek na malucha będzie czekać wspaniała nagroda. 

Mini sesja zdjęciowa

Dzieci, zwłaszcza dziewczynki uwielbiają się przebierać w różne stroje i odgrywać przy tym postaci. Możesz zaproponować swoim dzieciom, że wykonasz im mini sesję zdjęciową. Nie potrzebujesz do tego wiele – wystarczy kilka rekwizytów oraz smartfon z aparatem. Przedmiotami do sesji mogą być peruki, sztuczne wąsy, kapelusze i biżuteria. Chłopcy mogą zmienić się w jednookich piratów, rycerzy, a dziewczynki w księżniczki. Zdjęcia z takiej domowej sesji będą wspaniałą pamiątką, kiedy maluchy już dorosną.

Zabawa z balonami

Wystarczy kilka balonów, aby zająć maluchy na dłużej. Napompuj balony, przygotuj flamastry, klej, strzępki włóczki i papier kolorowy. Zaproś dzieci do konkursu na namalowanie najciekawszej buźki. Ta zabawa to również dobry pretekst do domowych kalamburów, gdyż możecie pobawić się w zgadywanie, co przedstawia dana mina – złość, smutek, gniew, a może radość? Dzięki temu dzieci uczą się rozpoznawać i odczytać emocje swoje oraz innych. 

Już samo nadmuchiwanie balonów jest frajdą dla kilkulatka, a także jest to ćwiczenie pomagające rozwijać mięśnie twarzy.

Wspólne gotowanie

Dzieci uwielbiają słodkości – domowe babeczki, rurki z kremem, ciasta i ciasteczka. Zaproś je do wspólnego gotowania. Przebywanie razem w kuchni zacieśnia więzi rodzinne, zaznajamia również dzieci z konsystencją produktów spożywczych oraz uczy, że należy po sobie sprzątać. Jako rodzic koordynuj gotowanie, a dziecko niech odmierza potrzebną ilość mąki, cukru czy kakao oraz miesza i dodaje poszczególne składniki. Po upieczeniu wspólnie posprzątajcie wasze miejsce pracy i przystąpcie do słodkiej konsumpcji. 

Granie w planszówki

Rozwój wyobraźni oraz twórczego myślenia. Do tego ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości. Oto główne korzyści z grania w gry planszowe przez dzieci. Pamiętaj, aby kupić grę planszową dostosowaną do wieku dziecka (informacja ta widnieje na opakowaniu), jeśli tytuł będzie za trudny, możesz zniechęcić malucha do zabawy. 

Starsze dzieci uwielbiają gry karciane oraz warcaby i szachy. Z biegiem czasu, gdy już umieją liczyć, możesz zaproponować im Monopoly. Takie gry mają istotne zalety wychowawcze, bowiem uczą cierpliwości i tego, że nie zawsze jesteśmy w stanie wygrać. Umiejętność pogodzenia się z porażką to sztuka, którą nie opanował niejeden dorosły. 

Jak sam widzisz, istnieje wiele pomysłów na zabawę z dziećmi w domu. Nawet w długie jesienne wieczory Twoja pociecha nie musi się nudzić.

Artykuł Sponsorowany