A może Jezioro Śniardwy?

A może Jezioro Śniardwy?

Jezioro Śniardwy, to największe jezioro w Polsce, połączone siecią kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen wodny wraz z licznymi zatokami, zajmuje około 124,75 km2 i oferuje 95-kilometrową trasę rowerową dookoła jeziora. Jego maksymalna głębokość przekracza 23 metry. Na jeziorze znajduje się osiem wysp o łącznej powierzchni 38 hektarów. Jako „Mazurskie Morze” przechowuje w sobie ponad 660 milionów metrów sześciennych wody.

Ciekawostki

Krzyżacy nazywali je Sperden, a Mazurzy – Smarden lub Śniardrewno. W okolicy jeziora znajdują się staropruskie grodziska, których pozostałości można spotkać na okolicznych wzgórzach. Na jeziorze Śniardwy można znaleźć łącznie 8 wysp, z których najciekawszą historię ma Czarci Ostrów. W okresie od 1784 do 1786 roku, za panowania Fryderyka Wielkiego, na tej wyspie wzniesiono wojskowy magazyn żywnościowy, tj. Fort Lyck. Miejsce to zapewniało doskonałe zabezpieczenie przed niespodziewanymi atakami wroga. Statki żeglugi śródlądowej nie były przystosowane do prowadzenia walki artyleryjskiej przy użyciu dużych kalibrów. Niestety, silne burze, ale też i nawałnice, które często nawiedzały wyspę, powodowały znaczne zniszczenia. W rezultacie król pruski Fryderyk Wilhelm II rozkazał likwidację Fortu Lyck. Materiały budowlane z rozbiórki później wykorzystano do budowy twierdzy Boyen w Giżycku.

Przyroda i żegluga

Brzegi jeziora Śniardwy są płaskie, bagienne i porośnięte szuwarami lub trzciną. Pas roślinności brzegowej często rozciąga się na odległość do 200 metrów. Tor żeglugowy ciągnie się wzdłuż południowo-zachodnich brzegów Śniardw. Ze względu na duże ryzyko powstawania wysokich fal (nawet do 2 metrów) na bardzo płytkim jeziorze o dużej powierzchni, żeglowanie po Śniardwach jest zabronione przy wietrze silniejszym niż 6 stopni w skali Beauforta. Szkwał często pojawia się niespodziewanie, nawet podczas ładnej, słonecznej pogody. Innym niebezpieczeństwem są głazy, znajdujące się na dnie jeziora – niektóre zanurzone są zaledwie 20 centymetrów pod wodą.

Śniardwy mogą być niebezpieczne również zimą – podczas gęstej mgły wielu wędkarzy podlodowych nigdy nie powróciło do domu.

Wieża widokowa na jezioro

Niedaleko Mikołajek, w osadzie Łuknajno, znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się piękny widok na jezioro Śniardwy. Osada ta położona jest nad Zatoką Łukniańską, gdzie obowiązuje strefa ciszy. Wieża usytuowana jest na obszarze urokliwego Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy jeziorem Łuknajno a największym jeziorem w Polsce – Śniardwami.

Fot. Folwark Łuknajno

Wejście na wieżę jest płatne dla osób niebędących gośćmi folwarku. Jednak to niewielka opłata z pewnością jest warta zapłacenia, aby móc cieszyć się wspaniałym widokiem. Z wieży możemy podziwiać nie tylko największe jezioro w Polsce, ale także obserwować malownicze krajobrazy otaczające jezioro. Jezioro Śniardwy posiada drugą klasę czystości wód i w całości znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.