Chińczyk – planszówka dla całej rodziny

Chińczyk – planszówka dla całej rodziny

Chińczyk to jedna z najbardziej znanych gier planszowych w Polsce. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zetknął się z tą pozornie prostą, opartą na rzucie kośćmi zabawą. Gra w chińczyka to idealna propozycja na długie, jesienne wieczory spędzane w gronie najbliższych. Planszówka ta rozwija logiczne myślenie i stymuluje umysł.

Do gry potrzebna Ci będą pionki, plansza oraz kości. Ten rodzaj zabawy nie wymaga posiadania specjalistycznego zestawu. Możesz przygotować samodzielnie wszystko, co będzie niezbędne do rozgrywki. Planszę do gry w chińczyka możesz narysować na podstawie wzoru lub wydrukować z internetu. Za pionki mogą posłużyć kolorowe guziki, cukierki lub nawet monety. Jeśli nie posiadasz klasycznych kości do gry, możesz pobrać na telefon bezpłatną aplikację do rzutu kostką. Możesz przekazywać smartfona pozostałym uczestnikom w trakcie rozgrywki.

Chińczyk na imprezie, w domu, na wycieczce – zagraj ze znajomymi

Każdy z graczy posiada cztery pionki w wybranym kolorze, które ustawia w tzw. bazie. Na początku gry każdy z uczestników rzuca trzy razy kostką, starając się wyrzucić liczbę 6. Jeśli taki wynik nie zostanie osiągnięty, gracz przekazuje kości dalej. Jeśli natomiast uda mu się wyrzucić liczbę 6, uczestnik może ustawić jeden ze swoich pionków na polu startowym i ponowić rzut. Wartość, która zostanie wyrzucona na kostce oznacza ilość pól, o jaką może zostać przesunięty pionek. Należy pamiętać o tym, że gra toczy się zgodnie ze wskazówkami zegara. Należy zacząć od lewej strony i systematycznie okrążać planszę. Po wykonaniu ruchu uczestnik przekazuje kości następnej osobie. Gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy umieści wszystkie pionki w „domku”, czyli na czterech kolorowych punktach. Punkty te znajdują się obok pola startowego.

Chińczyk jest bardzo podobny do hinduskiej gry pachisi, która stanowiła zresztą inspirację do jego stworzenia. Gra ta przywędrowała do Polski w 1918 roku i znana była również pod nazwą „Nie irytuj się”. Jej twórcą jest Josef Friedrich Schmidt.