Czy ASG jest bezpiecznym hobby? – wpływ wyposażenia na bezpieczeństwo

Czy ASG jest bezpiecznym hobby? – wpływ wyposażenia na bezpieczeństwo

Niezależnie od wykonywanych czynności, rzeczą absolutnie najważniejszą dla każdego z nas jest bezpieczeństwo. Należy dbać o nie podczas pracy, w szkole, ale też w czasie wolnym, kiedy to nie czekają na nas żadne obowiązki. Tutaj wiele osób postanawia nie siedzieć w domu i możliwie jak najlepiej rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dość popularną w naszym kraju rozrywką, która szybko zdobyła uznanie wśród początkujących jest Airsoft.

Airsoft to rozgrywka bazująca na strategii wojennej, w której korzysta się z broni celem wyeliminowania przeciwnika. Choć z pozoru wszystko tu wygląda bardzo realistycznie i groźnie, to w rzeczywistości broń jest jedynie repliką strzelającą plastikowymi kulkami. Mimo wszystko, nawet takie działanie może wyrządzić szkody drugiemu człowiekowi. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej tego, czy ASG jest bezpieczne. Kiedy jednak odpowiednio zadbamy o ochronę swoją i innych uczestników, żadna krzywda nikomu się nie stanie.

Rozsądne używanie broni w ASG

Nie ma wątpliwości, że najniebezpieczniejszą część całej dyscypliny trzyma w rękach każdy jej uczestnik. Mowa mianowicie o replice broni. Przy profesjonalnej rozgrywce raczej każdy ubrany jest w odpowiedni mundur i posiada niezbędne wyposażenie dające maksimum ochrony. Niemniej jednak, drużyny często umawiają się na walki po różnych terenach. Przeważnie ma to miejsce w lasach. Tam napotkać można nie tylko na swoich sojuszników i oponentów, ale również na dzikie zwierzęta czy osoby po prostu spacerujące i zbierające grzyby.

W trakcie przemieszczania się uczestnika, jego broń zawsze powinna być ustawiona na tryb SAFE. Pomaga to lepiej skupić się na rozpoznaniu celu, w który mamy zamiar uderzyć. W ten sposób uda się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom zewnętrznym oraz zwierzętom, które przypadkiem znalazły się na polu walki. To jednak nie wszystko – niezwykle istotne jest również wstrzymanie ognia znajdując się zbyt blisko swoich przeciwników, szczególnie w przypadku atakowania ich pleców.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie rozgrywek?

Chcąc w ogóle przystąpić do rozgrywek ASG, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Mowa mianowicie o zakupie broni i reszty wyposażenia, dzięki którym uda nam się zapewnić najwyższy stopień ochrony. Takie akcesoria może zaoferować nam niemal każdy sklep z replikami asg. Specjaliści w nim pracujący, z miłą chęcią pozwolą dobrać mundur, broń i inne elementy wyposażenia.

Najważniejsze w całej rozgrywce są odpowiednie okulary. Muszą posiadać one specjalny atest odporności na uderzenia, a przy tym być przetestowane nawet przez nabywcę. Kiedy kulka trafi w jakąkolwiek niezabezpieczoną część ciała, pojawi się lekki ból, który po chwili przejdzie. Tego samego nie można jednak powiedzieć w kwestii ochrony oczu. Innym, ważnym elementem są wysokie buty. Bieganie po lesie może obfitować w niemiłe niespodzianki, jak chociażby dziury czy wystające korzenie drzew. Warto zabezpieczyć się w solidne obuwie, chroniące przed zwichnięciem czy skręceniem kostki. Istotne jest również posiadanie odpowiedniego kasku i munduru niwelującego ból po uderzeniu.