Decoupage i scrapbooking. Na długie wieczory

Decoupage i scrapbooking. Na długie wieczory

Lubisz prace wymagające uwagi i skupienia? Chcesz rozwijać zdolności manualne? A może po prostu szukasz ciekawego zajęcia na długie wieczory, aby odpocząć i odciągnąć głowę od pracy i zmartwień. Decoupage i scrapbooking to świetna rozrywka dla każdego! Sprawdź, jak zacząć!

Czym jest decoupage i scrapbooking?

Decoupage to forma pracy plastycznej, polegająca na ozdabianiu przedmiotów poprzez naklejanie różnych wzorów z serwetek i bibułek. Elementy te nakleja się w taki sposób, aby nie odstawały z przedmiotu, wyglądały jak namalowane. Scrapbooking natomiast jest formą polegającą na ozdabianiu zeszytów, albumów, pamiętników, wykonywaniu kartek okolicznościowych itp. poprzez przyklejanie różnych elementów.

Jaka jest różnica między nimi? Decoupage ozdabia najczęściej przedmioty użytkowe, np. doniczki, deski, naczynia, kolczyki itp. Natomiast scrapbooking przeznaczony jest raczej na papier.

Decoupage – czego potrzebujesz?

Do wykonania pracy techniką decoupage  potrzebne będą:

  • specjalny klej,
  • przedmiot, który będziemy ozdabiać,
  • serwetki, z których wytniemy interesujący nas wzór,
  • spray do utrwalenia pracy,
  • pędzel, którym naniesiemy klej.

Przedmiot (najlepiej drewniany, choć może być również np. szklany) czyścimy i polerujemy, tak aby nie miał tłustej lub brudnej powierzchni. Następnie malujemy klejem i przykładamy miejscowo wybrane elementy. Na to nanosimy jeszcze jedną warstwę kleju do decoupage. Czekamy aż wyschnie i utrwalamy lakierem.

Scrapbooking krok po kroku Aby natomiast wykonać pracę metodą scrapbookingu, musimy dokładnie przemyśleć, co chcemy zrobić. Być może będzie to album ze zdjęciami, pamiętnik z pierwszego roku naszego dziecka lub prezent dla babci? Przygotowujemy papier będący bazą oraz wycięte, gotowe elementy. Mogą być wycięte z papieru, ale również możemy naszą pracę wzbogacić przez dodanie liści, piór, biletów, zdjęć itp. Przyklejając elementy na papier, pamiętajmy, aby nie używać za dużo kleju – tak, aby nie wypłynął. To jak będzie wyglądał nasz „album”, zależy już tylko od naszej wyobraźni!