Gmina Brenna – pełna kultury i folkloru

Gmina Brenna – pełna kultury i folkloru

Gmina Brenna położona na południu Polski, w pięknych górach Beskidach i pełnym kultury i folkloru Śląsku Cieszyńskim, oferuje pełen zakres niezwykłych doznań.

Dlatego poza rozkoszowaniem się pięknymi widokami dostępnymi podczas górskich wędrówek, odpoczynkiem w zaciszu lasów rozpościerających się wzdłuż urokliwych dolin i potoków, czy doznań kulinarnych, turysta nabiera ochoty na więcej.

W związku z tym zabieramy Was w niezwykłą podróż po pięknych i intrygujących miejscach. Każde znich jest perełką, niezwykłym znaleziskiem.

Poznaj zwierza nietoperza

Tymczasem flora i fauna gminy Brenna pełna jest unikatowych gatunków oraz form przyrody. Te wyjątkowe walory przyrodnicze doceniły nietoperze, które licznie zamieszkują ten teren. W gminie Brenna stwierdzono obecność aż 18 gatunków nietoperzy.

Tymczasem w Brennej mieści się jedno z nielicznych Obserwatoriów Nietoperzy w Polsce. W rzeczywistości zadomowiły się tutaj dwa gatunki tych zwierząt: podkowiec mały i nocek duży. Wyprawa do Obserwatorium to około 30 minutowe spotkanie z nietoperzami, podczas którego odwiedzający mają okazję nie tylko poznać zwyczaje tych niezwykłych ssaków, ale także usłyszeć i zobaczyć je dzięki kamerom oraz specjalnej szybie. Obserwatorium czynne jest w okresie bytowania nietoperzy na strychu szkoły, od maja do końca września.

Dodatkowo od XVIII wieku nietoperze są nierozerwalnie związane z Dworem Kossaków w Górkach Wielkich. Oczywiście jest to doskonałe miejscem na wieczorną obserwację nietoperzy jest otaczający dwór park.

Nietoperze upodobały sobie także zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich. To jego wiek sprawił, że na poddaszu zadomowiły się nocki duże oraz podkowce małe. Aby zobaczyć te niezwykłe ssaki warto przyjść po zachodzie słońca przed kościół, usiąść na ławeczce i poczekać, aż wylecą ze swoich dziennych kryjówek. Poza tym to właśnie Kościół w Górkach wielkich jest jedną z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim świątyń katolickich.

Obserwatorium Nietoperzy
Brenna, ul. Górecka 224, tel. 33 858 69 71

Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”,
Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 4,
tel. 33 851 03 51, dworkossakow.pl

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej,
Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 2,
tel. 33 853 95 15, zofiakossak.pl

Kościół pw. Wszystkich Świętych
Górki Wielkie, ul. Pod Zebrzydkę 6

Gmina Brenna Ziołami Pachnąca

Zieliny (jak dawniej w Brennej nazywano zioła) od zawsze stanowiły istotny element inspirujący obrzędowości górali śląskich. Również w gminie Brenna stały się one ważną częścią życia wielu mieszkańców.

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”

Na dodatek w prawie 100-letnim, zabytkowym budynku dla odwiedzających przygotowano multimedialną wystawę, która obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Wokół budynku znajduje się herbarium czyli ziołowy ogródek pełen zapachów i kolorów. Tam też poczujecie smak naparu z ziół. Breńska herbatka podawana jest również w wielu miejscowych kawiarniach, barach i restauracjach. Nie pomijając wydarzeń w „Przytulii”, który pełen jest ziołowych warsztatów, koncertów i spektakli.

Brenna, ul. Wyzwolenia 69, tel. 33 400 00 21, www.domzielin.eu

Chlebowa Chata

Połączenie skansenu, muzeum z organizacją ciekawych warsztatów zaowocowało miejscem pełnym zapachów i smaków. Wedle tego gospodarze zabierają gości w podróż „Od ziarenka do bochenka”, ukazując jak robi się chleb, masło czy miód. Poza tym zwiedzicie stary młyn, dawną strażnicę w zabytkowymi pojazdami czy prawdziwą wiejską stodołę . Następnie wizyta kończy się wspólną pracą i degustacją podpłomyków z domowym masłem, miodem czy smalcem oraz prawdziwej zbożowej kawy.

Górki Małe, ul. Breńska 113, tel. 33 853 96 30, www.chlebowachata.pl

Kozia Zagroda

Z pewnością spotkanie z kozami może okazać się wielką przygodą. Aczkolwiek Kozia Zagroda to miejsce do którego warto wybrać się całą rodziną i spędzić czas w ciekawy sposób. Od poznawania i karmienia zwierząt, przez wysłuchiwanie pięknych historii o pasterstwie i obserwacje obróbki sera tradycyjnymi metodami, po różnego rodzaju warsztaty oraz wydarzenia o charakterze regionalnym. Centralną częścią Koziej Zagrody jest budynek karczmy, gdzie serwowane są dania regionalne.

Brenna, ul. Sportowa 3, tel. 513 422 143, www.koziazagroda.com

Agroturystyka „U Gazdy”

W malowniczej dolinie Leśnicy zlokalizowane jest piękne i pełne regionalnych atrakcji miejsce. To tutaj codzienne, gospodarskie życie jest na wyciągniecie ręki. Goście mogą spotkać owce, krowy, konie huculskie, kaczki, króliki, kury i wiele innych zwierząt. Przejażdżki zieloną kolejką turystyczną, kuligi oraz jazda konna to tylko namiastka, tego co oferują Gospodarze.

Brenna, ul. Malinka 5, tel. 33 855 86 43, www.u-gazdy.pl

Dworek Myśliwski „Konczakówka”

Spacer Szlakiem Myśliwskim pozwoli odkryć w głębi lasu, perełkę architektury drewnianej. Dworek Myśliwski powstał na miejscu góralskiej, drewnianej chałupy. Zarówno w architekturze jak i wyrafinowanym wyposażeniu odzwierciedla łowiecką pasję właściciela, Brunona Konczakowskiego. Obiekt ten został wzniesiony z bali układanych na zacios, bez użycia gwoździ. Do budowy użyto drzewa limbowego oraz modrzewiowego sprowadzonego z Alp austriackich i włoskich.

Brenna, ul. Głębiec 26, tel. 33 853 64 96

Śladami Zofii Kossak

CKiS „Dwór Kossaków”

Dwór Kossaków to dawna posiadłość słynnych malarzy i pisarki Zofii Kossak. Wchodząc do zabytkowego dworu, uwagę przyciągają fototapety oraz eksponaty należące do rodziny Kossaków. Na tle zabytkowych ruin organizowane są słynne cykle imprez kulturalnych, m.in. plenery malarskie i rzeźbiarskie oraz koncerty. Dworek otoczony jest pięknym parkiem, gdzie można zobaczyć przyrodnicze skarby, a także odnaleźć ukryte wyrzeźbione stwory.

Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 4, tel. 33 851 03 51

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej

To właśnie na skraju parku, w niewielkim domku mieści się bogate i niezwykle klimatyczne muzeum poświęcone Zofii Kossak. Tymczasem wnętrze budynku wywołuje wrażenie, jakby domownicy ledwie przed chwilą stąd wyszli. Na przykład w gabinecie wciąż pachnie książkami i atramentem, w jadalni piec wydaje się nadal ciepły, a z cennych obrazów spoglądają jak żywe twarze bliskich pisarki. Muzeum ma swój niepowtarzalny czar, który z pewnością zachwyci wielu odwiedzających.

Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 2, tel. 33 853 95 15

W poszukiwaniu prawdziwych wrażeń

Gmina Brenna rowerem

Właściwie do podróżowania na dwóch kółkach zachęcają nas malownicze trasy rowerowe, które cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców regionu oraz turystów. Dzięki czemu nie brakuje tras łatwych, z których z powodzeniem mogą korzystać rodziny z dziećmi, jak i takich dla bardziej wymagających, nadających się do uprawiania kolarstwa górskiego. Gmina Brenna znajduje się na Międzynarodowym Szlaku Greenways Kraków-Morawy-Wiedeń. Dzięki temu sportowych wrażeń nie brakuje podczas licznych rowerowych imprez. Również rowerzyści z łatwością mogą zaplanować wycieczki rowerowe dzięki aplikacji mobilnej z trasami rowerowymi pogranicza polsko-czeskiego „MTB-Beskydy”.

www.rowerybrenna.pl

Pumptruck

Tor pumptrack jest odpowiedzią na oczekiwania związane z chęcią odkrycia nowych wrażeń, które towarzysza podczas jazdy rowerem po muldach i ciasnych zakrętach. Jego konstrukcja sprawia, ze jest bezpieczny i co ważne dedykowany dla osób w każdym przedziale wiekowym, łącznie z dziećmi.

Brenna, ul. Górecka 224

Wypożyczalnia rowerów

Brenna, ul. Malinowa 2b, tel. 539 931 213

Gmina Brenna pieszo

Panorama gór, świeże powietrze, woń tutejszych lasów, to tylko nieliczne naturalne atrakcje, zmieniające się w zależności od pory roku, zachęcające do aktywnego wypoczynku. Dla wytrwałych, lubiących wyzwania na pewno nie lada atrakcją będą piesze wycieczki szlakami górskimi, prowadzącymi m.in. na Błatnią, Stary Groń, Grabową, Halę Jaworową, Orłową czy Trzy Kopce Wiślańskie. Dotarcie na ich szczyt gwarantuje niezapomniane, zapierające dech w piersiach widoki, urzekające panoramy i krajobrazy górskie.

To dlatego urozmaicone ukształtowanie terenu sprawiło, że Gmina Brenna jest miejscem, w którym odbywają się imprezy sportowe m.in. „Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce”. Tymczasem bieg ten w 2018 r. zdobył tytuł Najlepszego Biegu Górskiego w Polsce.

  • Wieża widokowa – panorama Beskidu Śląskiego
  • Ogród Bajek wokół Chaty Grabowej
  • Krzyż Zakochanych – zabytek sztuki sakralnej z początku XX wieku
  • Bacówki pasterskie – drewniane szałasy
  • Pozostałości bunkra „Diabli Młyn” oraz w „ W Grapach” – miejsca historyczne z czasów II wojny światowej

Brenna w siodle

Podobnie jak poprzednio jest to kolejna ciekawa propozycja na spędzanie czasu wolnego. Mianowicie w Brennej znajduje się wiele miejsc sprzyjających wycieczkom konnym. Warto zaznaczyć, ze wiedzie tędy pierwszy etap Transbeskidzkiego Szlaku Konnego. Dla mniej wprawionych bądź początkujących istnieje możliwość nauki jazdy konnej w jednym z wielu ośrodków. Gmina Brenna zaprasza do ośrodków:

Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy „Hucuł”
Brenna, ul. Jatny 120, tel. 33 853 65 21, www.hucul.brenna.pl

Agroturystyka Jan Matula
Górki Wielkie, ul. Bielska 14, tel. 33 853 92 84, www.agroturystykamatula.pl

Agroturystyka „u Gazdy”
Brenna, ul. Malinka 5, tel. 602 687 526, www.u-gazdy.pl

Z dzieckiem i nie tylko

Bardzo często zdarza się, że to właśnie dzieci inspirują rodziców do wyboru miejsca spędzenia czasu wolnego. Oczywiście Gmina Brenna to ciekawe, kolorowe, idealne dla rodziców z dziećmi miejsce na mapie południowej Polski.

Park Turystyki

W samym centrum Brennej znajduje się miejsce bogate w szereg atrakcji sportowych: siłownia zewnętrzna, boisko wielofunkcyjne, boisko do siatkówki plażowej. Różnobarwny i wszechstronny plac zabaw dla dzieci, przyciąga spragnionych zabawy milusińskich. Propozycja dla wszystkich jest możliwość gry w kręgle, tenisa stołowego, szachy czy popularnego chinczyka. Zimą działa tutaj lodowisko.

Wypożyczalnia sprzętu sportowego w Parku Turystyki
Brenna, ul. Malinowa 2b tel. 539 931 213

  • Plac rekreacyjny w Park Turystyki
  • Plac zabaw
  • Siłownia zewnętrzna

Ośrodek Pod Brandysem

W miejscu tym znajduje się siłownia zewnętrzna z przyrządami do ćwiczeń ogólnorozwojowych i siłowych, a także elementy do street workout. Jest tu również boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla najmłodszych i ścianka wspinaczkowa dla nieco starszych. Na fanów łyżworolek i deskorolek czeka specjalna rynna do wykonywania akrobacji. Duża popularnością cieszy się huśtawka w kształcie cyrkla, oblegana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych.

  • Siłownia zewnętrzna
  • Plac zabaw
  • Boisko do piłko plażowej
  • Ścianka wspinaczkowa

Górki Wielkie, ul. Sportowa 8, tel. 33 474 06 01

Przystań kajakowa

W dolinie Hołcyna w Brennej, na potoku o tej samej nazwie znajduje się zapora tworząca niewielki zalew. W sezonie letnim jest on wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Można tu wypożyczyć zarówno kajaki jak i rowerki wodne, by podczas pływania wsłuchać się w szum wody i podziwiać piękne widoki.

Brenna, ul. Hołcyna

Baseny kryte

Szukający relaksu mają do dyspozycji trzy kompleksy oferujące strefę z basenem, saunami, czy jacuzzi. Można w nich wypocząć i odzyskać siły po czasie pełnym aktywności. Wszystkie obiekty dysponują krytymi basenami wewnętrznymi, dodatkowo w jednym z nich dostępne jest również sezonowe kąpielisko zewnętrzne.

Hotel Kotarz Spa&Wellness
Brenna, ul. Wyzwolenia 40, tel. 604 351 655, www.kotarz.com

Dolina Leśnicy SKI &SPA RESORT
Brenna, ul. Leśnica 153, tel. 33 858 71 42, www.dolinalesnicy.pl

Krokus
Brenna, ul. Jawornik 28, tel. 33 853 67 71, www.krokus-brenna.com

Gmina Brenna i zimowe szaleństwa

Należy pamiętać, że zima w dolinie Brennicy jest niezwykle piękna, oraz posiada idealne warunki do aktywnego uprawiania sportów zimowych. Prócz nart i snowboardu można wędrować zimowymi szlakami górskimi na rakietach śnieżnych. Gmina Brenna stwarza doskonałe warunki do skiturowych eksploracji. Narty ski-tourowe pozwalają cieszyć się samotnością, ciszą i zjazdami po dziewiczym śniegu. W Parku Turystyki swoje miejsce znajdą również łyżwiarze, gdzie na tafli lodowiska odbywają się różnorodne imprezy.

Natomiast, gdy zapada zmrok atrakcją cieszą się przejeżdżające w malowniczej scenerii kuligi z pochodniami, nierzadko kończące się biesiadami wokół ogniska przy dźwiękach góralskiej muzyki.

Wyciągi narciarskie

Ośrodek Narciarski „Ski-Dolina”
Brenna, ul. Leśnica 153, tel. 693 208 472, www.swiniorka.com.pl

Ośrodek Narciarski „Pod Starym Groniem”
Brenna, ul. Sportowa 4, tel. 691 412 076, www.starygron.pl

Wypożyczalnia sprzętu sportowego w Parku Turystyki
(łyżwy, narty ski-tourowe, narty biegowe, rakiety śnieżne)
Brenna, ul. Malinowa 2b, tel. 33 474 06 01

Gmina Brenna – Imprezy

Gmina Brenna organizuje cykliczne imprezy, które co roku zachwycają swoją bogatą ofertą.

Zwolennicy tradycji i góralskiej muzyki koniecznie powinni wziąć udział w „Nocy Świętojańskiej” oraz „Dożynkach Ekumenicznych”.” Energetyzującym wydarzeniem, które przyciąga coraz większą rzeszę miłośników nowoczesnych brzmień to „Disco Party”.

Dla amatorów nieszablonowych wydarzeń organizowane są Mistrzostwa Górali Karpackich w Koszeniu Łąki, Mistrzostwa Drwali Beskidzkich i Dzień Dawnych Kultur, podczas którego twarzą w twarz można stanąć z walecznymi Wikingami i Słowianami.

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” obfituje w kalendarz wydarzeń pełen ziołowych warsztatów, koncertów i spektakli.

W zabytkowych ruinach dworu u Kossaków działa Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, organizator i inicjator licznych wydarzeń kulturalnych. To właśnie na terenie Centrum, co roku odbywa się „Artystyczne Lato u Kossaków”, w ramach którego realizowane są projekty artystyczne.