Góry Sowie znajdują się na Dolnym Śląsku na obszarze o powierzchni około 200 km² oraz charakteryzują się dużą zróżnicowaniem wysokości. Najwyższym ich szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600 do 980 m n.p.m. W wyższych partiach gór można spotkać interesujące formacje skalne. Z wyjątkiem polan, w okolicach szczytów i przełęczy dominuje bór świerkowy, ale takeż sporadycznie można napotkać naturalne buczyny i cisowe zagajniki. Góry Sowie stanowią najstarszą część Sudetów i są głównie zbudowane z prekambryjskich gnejsów.
Spis treści
Atrakcje Gór Sowich
Góry Sowie to nie jedynie wędrówki piesze lub rowerowe wycieczki, ale też mnóstwo interesujących atrakcji typu: zamki, kopalnie, podziemne korytarze, fortyfikacje i sztolnie:
Zamek Książ
Zamek ma swoje korzenie w okresie piastowskim, ale to rodzina Hochbergów i słynna księżniczka „Sisi” nadały mu blask. Książ stał się też miejscem postoju Hitlera i był częścią projektu Riese realizowanego w Górach Sowich. Po wojnie zamek był przez pewien czas zajmowany przez wojska radzieckie, które doprowadziły go do ruiny. Dopiero od 1956 roku zamek zainteresował konserwatora zabytków i rozpoczęto prace renowacyjne.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
W Górach Sowich znajduje się Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie, która oferuje 1,5-godzinną wycieczkę po podziemnych wyrobiskach. Godne polecenia jest odwiedzenie Kopalni Złota w Złotym Stoku, niedaleko Gór Sowich. Zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje wizytę w Sztolni Gertruda, podziwianie podziemnego wodospadu w Sztolni Czarnej Górnej, ale też przejazd tramwajem po podziemnym szlaku kopalni. Przewodnik poprowadzi Cię przez tajemnicze podziemne korytarze, pokaże skarbiec i laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który poszukując eliksiru na długowieczność, odkrył arszenik. Na miejscu dowiesz się również, ile zarabiali górnicy w kopalni złota, jak długo żyli oraz czy ich praca była opłacalna w tamtych czasach. Odkryjemy tylko, że złoto wydobywane w kopalni było kiedyś jednym z najbardziej pożądanych w Europie.
Kompleks Riese w Górach Sowich
Kompleks Riese w Górach Sowich oraz na Zamku Książ to jedno z najbardziej tajemniczych, ale też i największych inżynieryjnych przedsięwzięć II wojny światowej. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Górach Sowich. Kompleks miał stanowić jedno z głównych miejsc pobytu Adolfa Hitlera. Prace budowlane w kompleksie angażowały więźniów obozów koncentracyjnych, jeńców wojennych i przymusowych robotników. Hitlerowcy planowali stworzenie podziemnych korytarzy, tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich oraz na Zamku Książ. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych struktur zniszczono a tunele wysadzono.
Zamek Grodno
Spora atrakcja Gór Sowich to malowniczo położony Zamek Grodno. Jest to jeden z największych i najpotężniejszych zamków na Śląsku. Budowę murowanej warowni przypisuje się Piastowi Śląskiemu, księciu Bolkowi I Surowemu. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Po włączeniu go do Korony Czeskiej stał się siedzibą rodów rycerskich, zajmujących się rozbojami i grabieżami. Warownia składa się z zamku górnego oraz zamku dolnego (powstałego podczas rozbudowy w XVI wieku). Można zobaczyć tam dawne budynki gospodarcze, dwa dziedzińce z studnią i armatą, komnaty oraz podziemną salę tortur.
Link do mapy zamku: https://goo.gl/maps/Y32sPWhFF6E5TsAq9
Twierdza Srebrna Góra
Niezwykłą atrakcją Gór Sowich jest XVIII-wieczna Twierdza Srebrna Góra. Składa się z aż 6 fortów i kilku bastionów. Jest bez wątpienia największą górską twierdzą w Polsce i w całej Europie. Zwiedzanie twierdzy odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który opowiada o historii miejsca podczas godzinnego spaceru po obiekcie. Podczas wizyty dowiesz się wielu interesujących faktów, legend i podań. Przewodnik, przekazuje te informacje w interesujący i zabawny sposób. Zwiedzanie często urozmaicane jest grami terenowymi oraz wystrzałami z armaty lub pistoletu.
Jezioro Bystrzyckie
U stóp Zamku Grodno znajduje się Jezioro Bystrzyckie. Jest to sztuczny zbiornik wodny, stworzony przez tamę. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej, jezioro jest popularnym miejscem wypoczynku dla odwiedzających. Wokół jeziora znajduje się wiele restauracji i miejsc noclegowych oraz liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można również podążać ścieżkami pieszymi i rowerowymi, mijając liczne punkty widokowe.
Tama Lubachowska
Na Jeziorze Bystrzyckim znajduje się imponująca tama wodna o wysokości 44 m i długości 230 m. Jest ona znana jako Tama Lubachowska, ale też jako Tama w Zagórzu Śląskim. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Górach Sowich. Z tamy roztacza się piękny widok na Jezioro Bystrzyckie oraz na malowniczą dolinę rzeki, która przeplata się w górzystym krajobrazie Gór Sowich. Tama jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie, a z niej rozpoczyna się szlak wokół jeziora. Przejście tego szlaku zajmuje około 2 godzin.
Podsumowanie
Góry Sowie są jednymi z najbardziej tajemniczych gór w Polsce ponieważ kryją w sobie legendy i mroczne sekrety, które strzeżone są pilnie od wieków. Wpływają one na naszą wyobraźnię, wywołując skrajne emocje, od zachwytu do dreszczyku przerażenia. Ten niski pasmo górskie na Dolnym Śląsku to idealne miejsce na odpoczynek, ale również na aktywny weekendowy wypad dla każdego. Oprócz świetnie przygotowanych tras pieszych i rowerowych, znajdziemy tu wiele niezwykłych atrakcji. Wszystkie atrakcje znajdziemy w malowniczej scenerii wąwozów, dolin i wzgórz, których szczytami strzegą miejscowe duchy. Tajemnicze budowle, korytarze i sztolnie, które pozostawili po sobie naziści, na pewno pobudzą wyobraźnię, ale też będą wielką lekcją historii.