Gra w okręty bez planszy – zajmująca gra dla dwóch osób

Gra w okręty bez planszy – zajmująca gra dla dwóch osób

Gra w okręty bez planszy to gra, z którą każde z nas zetknęło się przynajmniej raz w życiu. Jej zasady są banalnie proste, a sama zabawa potrafi zająć na wiele godzin.

Okręty, zwane również grą w statki wykształcają umiejętności logicznego myślenia i dają wiele frajdy. Co najlepsze, do tej zabawy nie potrzebujesz specjalnej planszy – wystarczy kartka papieru i długopis!

Jak przygotować się do rozgrywki?

Do gry w okręty najlepiej sprawdzi się kartka z zeszytu w kratkę. Każdy z graczy na swojej kartce rysuje kwadrat o wymiarach 10×10 kratek. Następnie należy oznaczyć pola: poziomo, od prawej do lewej będą one miały symbole od A-J. Pionowo – od 1 do 10. Gdy obydwie plansze są gotowe i wyglądają identycznie, każdy z graczy zasłania swoją kartkę i rozmieszcza okręty. Rozgrywka może odbywać się również na specjalnych planszach – można kupić je w sklepach z zabawkami, księgarniach oraz w internecie.

W najbardziej znanej wersji gry znajdziemy 4 rodzaje statków, ułożonych pionowo lub poziomo (nie mogą biec na skos). Okręty nie mogą się ze sobą stykać ani bezpośrednio, ani rogami – jak na prawdziwym morzu. Na planszy powinny znaleźć się:

  • jeden statek o wielkości 4 pól,
  • dwa statki o wielkości 3 pól,
  • trzy statki o wielkości 2 pól,
  • cztery statki o wielkości jednego pola.

Gra w okręty bez planszy – jak grać?

Gdy każdy z graczy rozmieści już swoje statki na planszy, rozpoczyna się rozgrywka. Każda z osób naprzemiennie podaje współrzędne – np. B5, C7, A2. Drugi gracz odpowiada „pudło” lub „trafiony”, w zależności od tego, czy przeciwnikowi udało się odgadnąć pozycję jego statku. Jeśli jeden z graczy trafi, to może kontynuować rozgrywkę bez oddawania kolejki i strzelać dalej. W przypadku, gdy cały statek zostanie zniszczony, pada komenda „trafiony-zatopiony”. Jeśli jednak gracz spudłuje, oddaje szansę przeciwnikowi i musi ponownie czekać na swoją kolej.

Zwycięzcą zostaje osoba, której jako pierwszej uda się zatopić wszystkie okręty przeciwnika. Jeśli gra toczy się dalej, to właśnie wygrany ma pierwszy ruch w następnej partii. Kolejność strzałów w pierwszej rozgrywce możecie ustalić między sobą lub np. poprzez rzut monetą.