Jak oderwać dziecko od komputera czy tableta? Rozwiązaniem mogą być gry edukacyjne, które bawiąc również uczą.
Współcześnie komputery stanowią obowiązkowy sprzęt w każdym domu. Nawet jeśli rodzice bardzo by chcieli, to nie są w stanie ustrzec swoich pociech przed nimi. Dzieci od najmłodszy lat widzą, że rodzice używają komputera i jest to tylko kwestia czasu, jak zechcą same go użyć. Całkowity zakaz użytkowania komputera jest zatem bezsensowny. Najlepiej jest nauczyć dziecko, jak używać go mądrze. Ważne, by spędzanie przy nim czasu nie było dla dziecka jedynie rozrywką, ale także stanowiło edukację. Pierwsze gry mogą np. uczyć czytać, liczyć, pomagać poznawać kolory i kształty, rozwijać refleks. Gry edukacyjne, to najbardziej wartościowa rozrywka dla dzieci, jaka dostępna jest na rynku, dlatego szczególnie polecane są dzieciom, które dopiero kształtują swoją wiedzę oraz umysł.
Sięgnij po gry edukacyjne – świetny prezent dla każdego dziecka!
Dzieci bardzo szybko uczą się podczas dobrej zabawy. To przeciwieństwie do stosowania przymusu działa bardzo efektywnie. Dlatego też, jeśli chcemy przekonać dziecko do nauki jakiegoś języka lub danego przedmiotu, na pewno powinniśmy kupić właśnie grę edukacyjną. Dzięki temu, w dużo lepszy sposób nasza latorośl będzie mogła przyswoić wiedzę z danego zakresu.
Jak zatem znaleźć odpowiednią grę dla dziecka? Poznajmy przede wszystkim jego gust. Przecież gra ma przede wszystkim dawać dziecku rozrywkę i radość. Jedne dzieci lubią zwierzaki, inne lalki, smoki, a jeszcze inne samochody, pojazdy lub sport. Gry komputerowe są naprawdę różnorodne – jest w czym wybierać. Pomocny dla rodzica będzie specjalny system klasyfikujący gry, jeśli chodzi o elementy nieodpowiednie dla dzieci, jakie mogą się znajdować w grze m.in. przemoc, wulgaryzmy czy treści o alkoholu, narkotykach lub seksie. Taka informacja musi być oznaczona na pudełku do gry. Jeszcze innym wskaźnikiem, na jaki powinno się zwrócić uwagę, jest system „PEGI”, czyli sugestia dla jakiego wieku gra jest stworzona.
Odpowiednimi grami dla nieco starszego dziecka będą np. gry historyczne, strategiczne lub logiczne, przy których dziecko musi się trochę natrudzić, żeby ukończyć grę, a nie bezmyślnie klikać w klawiaturę. Właściwym wyborem dla dzieci w wieku szkolnym, uczących się języków, będą też gry językowe.
Nie bójmy się kupować dzieciom gier komputerowych, bo część z nich naprawdę rozwija wyobraźnię. Pamiętaj by określić czas, w jakim Twoje dziecko może korzystać z komputera. Nielimitowany nie będzie rozrywką, ale szkodliwym nałogiem.