Jak jeść, żeby się nie przejść i nie cierpieć

Jak jeść, żeby się nie przejść i nie cierpieć

Jak się nie przejeść podczas uroczystości rodzinnych i Świąt? To pytanie zadaje sobie prawie każdy z nas zasiadając przy zastawionym stole. Czy czas świąteczno-sylwestrowy musi kończyć się kilogramami na plusie, bólem brzucha, niestrawnością i złym samopoczuciem? Podpowiemy, jak uniknąć przejedzenia w święta.

Jak się nie przejeść przy świątecznym stole?

Nie wiesz, jak zorganizować święta w wersji light? Oto kilka świątecznych i sylwestrowych przykazań żywieniowych. To prosty przepis na zdrowe święta w niskokalorycznej wersji. A do tego triki na usprawnienie trawienia.

  1. Jeśli z pustym żołądkiem zasiądziesz wieczorem do stołu, prawdopodobnie zjesz za dużo. Jedz lekkie i regularne posiłki w ciągu dnia.
  2. Pij dużo wody, również z dodatkami, taki jak plasterek cytryny, listek mięty, plasterek świeżego ogórka, starty korzeń imbiru.
  3. Pomocne na przejedzenie są ziołowe herbatki, m.in.: MIĘTA, ZIELONA HERBATA, RUMIANEK lub gotowe mieszanki ziołowe na trawienie.
  4. Może czas pobawić się z kuzynami albo zagaić rozmowę z dawno niewidzianym krewnym? Wspólne śpiewanie kolęd, granie w planszówki, opowiadanie świątecznych anegdotek, a może zimowy spacer? W sylwestrową noc wstawaj od stołu, aby tańczyć. Każdy sposób jest dobry, żeby przerwać maraton jedzenia.
  5. Jedz powoli, delektuj się smakiem. Nakładaj na talerz małe porcje. Dokładkom mówimy „nie”!

Nie daj się skusić na przysłowiowy „jeszcze kawałek serniczka”. Jeśli ktoś będzie nalegać, poproś o spakowanie na wynos. Możesz podzielić się z kimś, kto ma uboższe święta albo zanieść nadmiar do jadłodzielni.

  1. Jeśli to ty przygotowujesz święta, postaw na fit przepisy. Znajdź niskokaloryczne zamienniki tradycyjnych potraw, np.:
    • Jogurt naturalny zamiast majonezu czy innych ciężkich sosów
    • Jeśli pieczywo, to pełnoziarniste
    • Nabiał w wersji odtłuszczonej
    • Nie dodawaj cukru do ciast, deserów, napojów
    • Upiecz ciasto bez mąki
  1. Alkohol  to tzw. puste kalorie. Poprzestań na lampce wina.
  2. Lekka aktywność fizyczna – nie forsuj się za mocno po jedzeniu, bo możesz zwiększyć poczucie dyskomfortu. Jednak znajdź czas na spacer, delikatne rozciąganie, chodzenie na stepperze, spokojne pedałowanie na rowerze stacjonarnym, pilates lub jogę.

Jak się nie przejeść – na pomoc przyprawy i zioła

  • CYNAMON – korzystnie wpływa na metabolizm i perystaltykę jelit. Zmniejsza ryzyko wzdęć i niestrawności. Działa rozkurczowo, może być pomocny przy zaparciach.
  • IMBIR – aktywuje wydzielanie soków żołądkowych, żółci i śliny. Imbir to „must have” w świątecznym zestawie na przejedzenie. Zmniejsza mdłości, wzdęcia, pobudza układ trawienia.
  • KMINEK – wspiera perystaltykę jelit, zmniejsza uczucie ciężkości po obfitych posiłkach. Działa rozkurczowo, zmniejszając ryzyko wzdęć i bólu brzucha.
  • KURKUMA – wspomaga trawienie, dodaje energii, zalecana jest dla osób odchudzających się. Doskonale współgra z innymi przyprawami korzennymi i pieprzem.
  • MAJERANEK – pomaga zwalczyć niestrawność i zgagę
  • NAĆ PIETRUSZKI – przyspiesza metabolizm, sprzyja wydzielaniu soków żołądkowych i enzymów wątrobowych. Zmniejsza ryzyko wzdęć i zgagi, działa rozkurczowo i łagodnie moczopędnie
  • OREGANO czyli LEBIODKA – zwiększa produkcję soków żołądkowych. Dzięki oregano zmniejszasz ryzyko bólu brzucha, wzdęć i niestrawności
  • PIEPRZ – korzystnie wpływa na produkcję enzymów trawiennych, działa rozkurczowo
  • ROZMARYN – pobudza układ pokarmowy do działania, działa żółciopędnie i moczopędnie. Zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony układu trawienia.
  • TYMIANEK – zmniejsza wzdęcia, działa wiatropędnie. Można dodawać do potraw lub spożywać w formie naparu.

Negatywnych skutki przejedzenia

Hasło „przejedzenie” w okresie świąteczno-noworocznym bije rekordy popularności. Czy święta i Sylwester muszą być synonimem jedzenia w wersji „za dużo i za tłusto”?

W okresie świątecznym do szpitali trafia wiele osób z powodu powikłań związanych z nadmiernym jedzeniem. Czym grozi przejedzenie i jak się nie przejeść?

  • Bóle brzucha – mogą być skurczowe lub stale się utrzymujące, różnie zlokalizowane, promieniujące na sąsiednie narządy
  • Ból głowy, senność, uczucie zmęczenia – niebezpieczne szczególnie za kierownicą. To skutek wahań poziomu cukru, zaburzeń lipidowych (wzrost poziomu cholesterolu) i zmęczenia organizmu, dla którego trawienie nadmiaru pokarmów to wysiłek
  • Wzdęcia, biegunki lub zaparcia, niestrawność, zgaga, mdłości, nudności, uczucie ciężkości, refluks
  • Bóle okolic serca, na skutek ucisku przepełnionego żołądka na przeponę. Przejedzeni pacjenci mogą odczuwać dolegliwości kojarzone z chorobami kardiologicznymi, duszność, przyspieszoną akcję serca

Co na przejedzenie? Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak zdarzyło się niepohamowanie przy stole, pozostaje sięgnąć po herbatki lub przypisane przez lekarza farmaceutyki poprawiające trawienie, pić dużo wody, zażyć umiarkowanego ruchu.