Jak nauczyć się programowania od podstaw?

Jak nauczyć się programowania od podstaw?

Programowanie to kusząca branża, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie samorozwój i dobre zarobki. Sprawdź, co należy zrobić, by zacząć działać w tej branży i czego powinieneś się nauczyć, by praca programisty bez doświadczenia była Twoja.

Określ specyfikę branży

Zanim zabierzesz się do programowania, sprawdź, na czym ono polega, jakie mogą być jego sektory i jakie umiejętności musisz zdobyć. Programiści mogą pracować na różnorodnych stanowiskach. Głównie wyróżnia się specjalistów od programowania:

  • Programmer – zna się tylko na kodowaniu na podstawie dostępnych języków;
  • Software Developer oraz Software Engineer – zna się na kodowaniu, ale także na projektowaniu i rozwiązywaniu problemów. To podobne stanowiska, które w swoim zamyśle mają już szersze umiejętności niż klasyczny programista. Taka osoba pracuje nad oprogramowaniem i działa zespołowo;
  • Web Developer – pracuje nad projektowaniem i przygotowaniem stron internetowych;
  • Front-end Developer – opracowuje interfejs, czyli dba o pierwszą linię styku oprogramowania z klientem;
  • Back-end Developer – tworzy system i aplikacje od strony serwera oraz dba o to, co dzieje się wewnątrz systemu,

To tylko niektóre z głównych stanowisk, w które możesz celować. To, czym będziesz się zajmować, w zawodowej pracy określa także zatrudniająca firma. Dlatego zakres zleceń zawsze należy określić z przełożonym.

Przejrzyj oferty pracy

Aby ułatwić sobie start w branży, zacznij przeglądać oferty pracy. Szybko zauważysz, na jakie stanowiska jest zapotrzebowanie w Twojej okolicy. Możesz to sprawdzić na przykład pod tym linkiem https://www.gowork.pl/praca/programista;st/wroclaw;l, gdzie znajdziesz wakaty dla Wrocławia i okolic. Duże miasto to także więcej możliwości, dlatego oferty są różnorodne.

Czytaj i dowiaduj się, co się dzieje w branży i jakie są prognozy rozwoju – zwłaszcza w kategorii praca programista zarobki. Zwróć uwagę na silny akcent sztucznej inteligencji, która jest dodatkowym polem do nauki i rozpoczęcia pracy w tej dziedzinie. Chociaż obecnie próg wejścia do branży IT jest wysoki, przy odpowiednim przygotowaniu oraz systematycznej nauce jesteś w stanie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, nawet jeżeli jesteś początkującym programistą.

Wybierz ścieżkę nauki

Kolejny etap to nauka, czyli jak zacząć jako programista w praktyce. Studia z programowania nie są konieczne, by uzyskać pracę w tym zawodzie. Tutaj liczą się przede wszystkim zdobyte umiejętności i przygotowane portfolio. Dlatego naukę łącz z praktyką i tworzeniem różnorodnych projektów w języku programowania, który wybierzesz. Możesz wspomagać się kursami, które znajdziesz głównie w internecie.

Dużą bazą wiedzy są źródła po angielsku, które zazwyczaj przedstawiają bieżącą wiedzę. Jeżeli masz fundusze, możesz zainwestować w intensywny kurs programowania, który poprowadzi Cię przez cały proces od początku. Do tego masz zapewnione wsparcie prowadzących oraz niezbędne wskazówki.

Na każdym etapie musisz pamiętać o jednym – programowanie wymaga nieustannego rozwoju i dużego zaangażowania, by osiągnąć wymarzony sukces.

Artykuł sponsorowany