Koszęcin – pomysł na udany weekend

Koszęcin – pomysł na udany weekend

Szukasz miejsca, w którym możesz miło spędzić czas, weź pod uwagę Koszęcin – pomysł na udany weekend dla całej rodziny.

Jeśli męczy Cię zgiełk wielkiego miasta i pragniesz odrobiny ciszy oraz chwili odpoczynku, to idealnym miejscem do tego celu będzie Koszęcin. Ta malowniczo położona miejscowość, doskonale nadaje się na weekendowy wypad. Znajdziesz tam możliwość atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, zarówno w wersji rekreacyjnej, jak i turystycznej. Na odwiedzających czekają liczne zabytki, doskonała kuchnia oraz wiele wydarzeń rozrywkowych.

Planując wyjazd wypoczynkowy z rodziną, pamiętaj o tym, by odwiedzić Koszęcin – pomysł na udany weekend.

Historia Koszęcina ma swój początek w roku 1299. Miejscowość, mimo usilnych starań władz, nigdy nie uzyskała praw miejskich. Nazwa gminy wywodzi się od profesji, która parała się większość jej mieszkańców – wyplatania koszy z wikliny. Zajęcie to było oczywiste, z racji lokalizacji Koszęcina – usytuowanego pomiędzy dużą ilością lasów oraz torfowisk. Mimo wojennej zawieruchy i licznych powstań, miejscowość zachowała lokalną architekturę oraz zabudowę. Uszczerbku nie doznały także zabytki, z których jeden posiada nawet klasę zerową.

Na turystów czeka wyjątkowo piękny Pałac z XVII wieku, który niegdyś był siedzibą znanego w Polsce Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Część fasady została odremontowana i unowocześniona. Obok Pałacu znajduje się ogromny park z bogatą roślinnością, fontannami i kompleksem rekreacyjnym. Na uwagę zasługuje oryginalna rzeźba w kształcie fortepianu.

Najbardziej znanym zabytkiem Koszęcina jest Drewniany kościół Św. Trójcy z 1724 roku. Do dnia dzisiejszego przetrwał on w niezmienionej formie. Na uwagę zasługuje droga krzyżowa oraz cenny obraz Chrystusa z XVI wieku. Drugim zabytkiem sakralnym jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1908 roku, który charakteryzuje się bogactwem niezwykłych, wielobarwnych witraży, przez które wpada światło oświetlające wnętrze świątyni.  Wchodząc tam, mamy wrażenie, jakby tęczowe  struny światła spływały wprost z okien kościoła.

Miejscowość kusi turystów także dużą ilością restauracji, cukierni, kawiarni i punktów gastronomicznych, w których zakosztujemy pysznego jedzenia, szczególnie typowo śląskiej kuchni. Aby spalić odrobinę kalorii można skorzystać z atrakcji sportowych nieopodal akwenu wodnego. Do dyspozycji mamy także liczne ścieżki rowerowe oraz możliwość wyprawy do lasu.

Imprezy rozrywkowe

Co roku Koszęcin organizuje wiele imprez rozrywkowych. Na przełomie czerwca i lipca obchodzone jest tam Święto Śląska. Corocznie jest również organizowana impreza pod koszęcińskim Pałacem, z okazji kolejnych urodzin Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Piknik uatrakcyjniają liczne występy wokalne oraz kabaretowe, jak również wystawy rękodzieła, pokazy walk rycerskich i dawnych technik wytopu żelaza. Całość uświetnia konkurs pieśni folklorystycznych.

Noc spędzić możemy w pokojach pałacowych, których część zaadoptowana została na hotel dla gości.

Koszęcin to świetny pomysł na weekendowy wypad dla całej rodziny. Taki wyjzd to także doskonała okazja do odpoczynku i naładowania akumulatorów do dalszych trudów codziennej pracy.