Opony sezonowe czy całoroczne – które wybrać?

Opony sezonowe czy całoroczne – które wybrać?

Opony sezonowe czy całoroczne? To pytanie pojawia się coraz częściej wraz ze zmieniającym się klimatem i łagodnymi zimami. W Polsce pojawił się trend na użytkowanie opon całorocznych. Choć wielu kierowców wciąż stawia na sprawdzone rozwiązania, to jednak opony całoroczne zebrały już sporą grupę zwolenników. Brak konieczności wymiany ogumienia co sezon, tańszy koszt zakupu czy lepsza eksploatacja to tylko niektóre z ich zalet. Jako wadę często wskazuje się o wiele gorsze osiągi w rozmaitych testach, również tych związanych z przyczepnością samochodu.

Czym różni się opona sezonowa od całorocznej?

Opony sezonowe dzielą się na letnie i zimowe. Przeznaczone do użytkowania w cieplejszych miesiącach gumy są odporne na wysokie temperatury, mają lepszą przyczepność i świetnie sprawdzają się również na mokrej nawierzchni. Opony zimowe mają inaczej wyprofilowany niż letnie bieżnik i często są nieco szersze. W trakcie jazdy stawiają o wiele większy opór jezdni, tym samym zapewniając kierowcy lepsze prowadzenie i pomagając uniknąć poślizgów. Mają świetną przyczepność na śniegu i nieco gorszą na pokrytej deszczem nawierzchni.

Egzemplarze, przeznaczone do użytku przez cały rok to formalnie opony zimowe, wzbogacone o pewne dodatki. Dzięki nim guma jest nieco bardziej odporna na wysokie temperatury, jak również dobrze spisuje się w trakcie zimowej aury. Zakup opon całorocznych często wiąże się z o wiele mniejszym wydatkiem, niż kupno dwóch oddzielnych kompletów do użytku sezonowego.

Jakie opony wybrać – sezonowe czy całoroczne?

Opony całoroczne w zestawieniu z gumami letnimi zawsze przegrają z kretesem – o tym warto pamiętać. Przystosowane do cieplejszych warunków opony mają lepszą przyczepność, dzięki czemu można pozwolić sobie na więcej. Zakładanie opon sezonowych ma zwłaszcza sens przy robieniu długich tras lub dynamicznym, sportowym stylu jazdy. Podobnie jest zresztą z ogumieniem, dedykowanym na chłodniejsze pory roku. Mieszkańcy gór i obszarów, które w zimie są pokryte śniegiem przez długi czas nie będą zadowoleni z osiągów opon całorocznych i chętniej przerzucą się na typowe zimówki.

Skoro więc opony sezonowe są tak dobre, dlaczego ludzie wciąż decydują się na zakup całorocznych? Głównie ze względu na cenę i wygodę. Opony całoroczne potrafią być kilka, a nawet kilkanaście razy tańsze od dwóch porządnych kompletów sezonowych. Ponadto, jeśli poruszasz się głównie po dobrze utrzymanych drogach miejskich, to nie są Ci potrzebne opony o ogromnych możliwościach.

Dla kogo opony całoroczne?

Jak więc wybrać opony? Pomoże Ci w tym zestawienie własnego stylu jazdy z poniższymi wytycznymi. Jeśli jeździsz:

  • głównie w trasy lub trasa-miasto, robisz powyżej 15 tysięcy km rocznie i często poruszasz się w trudnych warunkach – wybierz opony sezonowe,
  • praktycznie wyłącznie po mieście, na zakupy, do pracy czy do szkoły i nie przekraczasz 15 tysięcy km rocznie – opony całoroczne to dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Dlaczego warto zainwestować w opony całoroczne? Przy niedużych odległościach bieżnik nie zużywa się tak szybko, jak przy częstych i długich trasach. Z tego względu zanim zdążysz w pełni wyeksploatować swoje opony, staną się one sparciałe i nie będą nadawały się do użytku. Guma w oponach całorocznych zużywa się zdecydowanie szybciej, co pozwala na częstsze ich wymiany – średnio co 2 lata należy zainwestować w nowy zestaw.

W mieście trudniej jest spotkać się również z typowo zimowymi, ciężkimi do jazdy warunkami, a sama wymiana opon także kosztuje. Z drugiej strony jeżdżenie na letnim ogumieniu przez może sprawić, że zima zaskoczy Cię w najmniej spodziewanym momencie – a wtedy łatwo już o wypadek.