Płytki gipsowe na ścianę

Płytki gipsowe na ścianę

Płytki gipsowe imitujące kamień są coraz częściej wybieranym elementem, który może sprawić, że wnętrze pomieszczenia wyglądać będzie zupełnie inaczej. Ich różnorodność sprawia, że możliwości jest wiele, aczkolwiek prym wiodą cegłopodobne płytki.

Upiększaj pokój, ale nie dom

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że położenie tego typu płytek na ścianę nie jest zajęciem trudnym i czasochłonnym. A w zamian otrzymuje się doskonale wyeksponowaną ścianę, jej fragment czy detal architektoniczny. Jednak trzeba zapamiętać jedną, bardzo ważną kwestię – taki rodzaj dekoracji nie nadaje się na zewnątrz budynku. Owszem, wewnątrz jak najbardziej, jednak z racji na materiał, z jakiego są wykonane, na zewnątrz nie miałyby racji bytu.

Remont bez utrudnień – cegłopodobne płytki gipsowe na ścianę

Myślisz, że nie podołasz samodzielnemu ozdobieniu ściany płytkami? Nic bardziej mylnego. To naprawdę nic skomplikowanego, jeśli wiesz jak zacząć. A zaczyna się zawsze od narożników. Kiedy już je zamontujesz, zacznij nakładać płytki od dołu – pamiętaj jednak o wyznaczeniu poziomu poziomicą. Płytki gipsowe na ścianę montuje się za pomocą specjalnego kleju do płytek, którego nakładamy cienką warstwę (około 4 milimetrów). Kiedy już ściana czy inny fragment pomieszczenia wyglądać będzie jak z marzeń, warto po upływie dwóch tygodni powierzchnię zaimpregnować. Pomoże to uchronić ścianę przed zabrudzeniem. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, którymi wystarczy taką ścianę spryskać.

Prawda czy fałsz?

Obecnie technologia poszła już tak do przodu, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takiego właśnie kamienia dekoracyjnego. Możesz wybierać spośród najbardziej popularnych, sprawiających wrażenie trójwymiarowych płytek imitujących cegły. Niektóre są wręcz nie do odróżnienia w porównaniu z prawdziwą cegłą. Jedyne co różni to cena – naturalne surowce dekoracyjne są jednak o wiele droższe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku płytek gipsowych, które imitują kamień – są praktycznie identyczne, tylko o wiele tańsze niż prawdziwy wapień czy piaskowiec.

Krzywa ściana to nie problem

Czasami może zdarzyć się sytuacja, kiedy okazuje się, że ściany, a w zasadzie ich poziom, pozostawiają trochę do życzenia. Płytki gipsowe na ścianę rozwiążą ten problem. Dzięki odpowiednio grubej strukturze idealnie nadają się do zakrywania krzywizn i niedoskonałości na ścianach. Jak już wiadomo, ułożenie ich nie jest żadną filozofią, więc od teraz krzywa ściana nie będzie wymagać wielkich nakładów finansowych i czasowych – wystarczy na nią nałożyć odpowiedni rodzaj płytek i po problemie.

Dlaczego warto położyć płytki gipsowe na ścianę?

Oprócz ewidentnie znanych i widocznych walorów estetycznych warto jeszcze wspomnieć o tym, że dzięki takiej opcji ozdabiania ściany możliwe jest zminimalizowanie pogłosu w pomieszczeniach. Wiadomo, że puste pomieszczenia sprawiają, że dźwięk się niesie. A za sprawą takiego rozwiązania zdecydowanie poprawi się akustyczność pomieszczenia. Jeszcze innym ciekawym plusem jest fakt, że ułożenie takich płytek na ścianie doskonale izoluje powierzchnię i dłużej utrzymywane jest ciepło.