Pole Dance. Wszystko o tańcu na rurze.

Pole Dance. Wszystko o tańcu na rurze.

Kobiety obecnie wybierając zajęcia taneczne stawiają na Zumbę, Batachę, Kizombę oraz na Pole Dance. Co sprawia, że taniec ten zyskuje na popularności?

Czym zatem jest Pole Dance?

Pole Dance jest zaklasyfikowany jako jedna z dziedzin akrobatyki powietrznej. Mimo że jest zdominowany głównie przez płeć żeńską, to jego pierwowzorem był indyjski taniec mallakhamb. Został on zapoczątkowany wbrew jakby mogło się wydawać, właśnie przez facetów.

Tancerka Pole Dance wykonuje swoje większość swoich kroków tanecznych na ustawionym pionowo drążku. Drążek zazwyczaj jest wykonany z tytanu bądź metalu. W zależności od materiału i metody malowania, ma to wpływ na przyczepność tancerki. Dlatego też jednym z pierwszych wyzwań dla nowych kursantek jest, jak poprawić przyczepność na rurce.

Floorwork w Dance Pole

Stałym elementem choreografii Pole Dance’rki są również kroki wykonane na ziemi, określane jako Floorwork. Potocznie określany jest jako taniec na rurze. Dyscyplina ta wymaga dużej sprawności fizycznej i siły. Umiejętności typowe dla gimnastyki są nabywane przez kursantki w trakcie zajęć. W klubach fitness i szkołach tańca specjalizujących się w akrobatyce powietrznej stawia się duży nacisk na stretching. Pomaga on zbudować wytrzymałość i ogólną sprawność.

Zawody Pole Dance

Mistrzostwa w tańcu na rurze są wyzwaniem nie tylko dla uczestniczki, ale dla każdej osoby, która ją w tym czasie wspiera. W tej dyscyplinie tancerka jest zobowiązana do używania rygorystycznego stroju, oraz są odejmowane punkty za wulgarność. Wybór szwalni do wykonania stroju, regularne kontrole antydopingowe, współpraca z trenerką nad ułożeniem choreografii, dbanie o własną kondycję i zdrowie, to tylko początek wyzwań i emocji, jakie czeka przyszłą mistrzynię w tym sporcie.

Aby przykuć uwagę odbiorcy, producenci muzyczni również coraz częściej decydują się na ujęcia ukazujące ten rodzaj tańca. Możemy zobaczyć w teledysku tańczącą na rurze Shakirę, czy klip Rafael’a Maur’a.

Taniec na rurze dla zdrowia

Korzyści zdrowotne dla kursantki to nie tylko nabyta sprawność fizyczna, ale też poprawa zdrowia psychicznego. Kiedy siłownia nie wystarczy, żeby pomóc nam w uspokojeniu natłoku negatywnych myśli, rozwiązaniem może być właśnie Pole Dance. Konieczność koncentracji na sobie, aby nie spaść z rury, skupienie na wykonaniu poprawnie technicznie chwytu. To wszystko sprawia, że odcinamy się od codzienności.

Pole Dance jako pomoc w samoakceptacji

Wiele kobiet też wspomina, że Pole Dance pomogło im w samoakceptacji własnego ciała. Nie tylko dlatego, że wyrzeźbiły swoją figurę, ale też, że spojrzały na siebie inaczej. Widząc siebie w lustrze (każde zajęcia odbywają się w sali z minimum jednym lustrem na całą ścianę. Musimy widzieć, czy nie popełniamy błędów) podczas wykonywanych figur. Musimy poczuć niejednokrotnie pierwszy kontakt ze swoim ciałem. Nie tylko ze względu na siniaki i odciski, ale też dlatego, że musiały skupić się na sobie. Wpaja nam się od małego, że my i to co czujemy jest nieważne. Pole Dance może pomóc nam odzyskać ze sobą kontakt, pokazać co potrafimy, zbudować samoocenę.

Na swoim blogu Lifestyle and Beauty Blog – Personal by Leyraa piszę porady z życia wzięte. Dzielę się swoimi sposobami, jak radzić sobie z odciskami, siniakami, czy smutkiem z powodu zmiany trenerki.