
Dlaczego prawidłowe projektowanie wentylacji, a następnie właściwie jej zbudowanie ma aż tak duże znaczenie? Przede wszystkim te instalacje wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt w pomieszczeniach.
Potwierdzają to także zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia – najważniejsze jest, by wentylacja zapewniła jak najlepsze warunki dla osób, które będą przebywały w budynku. Wydajna instalacja oczyszcza powietrze, eliminuje dyskomfort i ryzyko pogorszenia zdrowia z powodu zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Zapobiega także niszczeniu budynku np. przez wilgoć. Jak więc dostosować wentylację do koniecznych wymagań?
Jakie instalacje wentylacyjne wybrać?
Najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich mieszkaniach jest wentylacja grawitacyjna, w której różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Jej działanie nie jest jednak wystarczające w nowoczesnym budownictwie cechującym się szczelną izolacją pomieszczeń. W takich warunkach najlepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna – wymuszona przez urządzenia takie jak wentylatory czy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła pozwalającym na odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Wydajna instalacja wentylacyjna wyeliminuje problem grzybów i pleśni, ale będzie także obniżać stężenie LZO oraz dwutlenku węgla przez cały rok.
Od czego zacząć projektowanie wentylacji?
Pierwszym zadaniem projektanta jest ustalenie charakteru budynku oraz przeanalizowanie rodzaju pomieszczeń, które w nim występują. Jeśli chodzi o budynki biurowe, istotne jest, by dokonać obliczeń ilości lotnych zanieczyszczeń oraz zysków wilgoci i ciepła. W przypadku domów jednorodzinnych przyjmowana jest krotność wymian powietrza w całym obiekcie z uwzględnieniem liczby osób przebywających w budynku. Zazwyczaj wartość ta wynosi między 0,8 a 1,2.
Kolejnym etapem procesu projektowania wentylacji jest dokonanie bilansu powietrza w budynku, dzieląc pomieszczenia na grupy o podobnym przeznaczeniu higieniczno-sanitarnym. Projektant dobiera liczbę układów oraz urządzeń na podstawie wyliczenia zysków ciepła, wilgoci, ilości niezbędnego powietrza, biorąc pod uwagę liczbę osób przebywających w pomieszczeniu. Rodzaj odzysku ciepła, chłodnicy, nagrzewnicy oraz stopień filtracji w urządzeniach także nie pozostaje bez znaczenia.
Sekret udanej inwestycji
Jakie powinny być instalacje, z których na pewno będziemy zadowoleni? Wystarczy, by łączyły w sobie poniższe trzy cechy:
• estetyczny wygląd – ze względu na konstrukcję instalacji niektórej jej elementy (nawiewniki, wywiewniki nie mogą zostać ukryte i ważne jest, by nie kolidowały z aranżacją powierzchni przy ich wykańczaniu;
• ekonomiczność – dzięki temu unikniemy zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych oraz stałych opłat np. za zużycie energii elektrycznej;
• dobre wykonanie – jest niezbędne, by zapobiec wzrostom kosztów eksploatacyjnych i poczuciu dyskomfortu.
Projektowanie wentylacji na najwyższym poziomie
Instalacje wentylacyjne wpływają na nasz komfort i zdrowie, dlatego niezwykle ważne jest, by wykonał je zaufany zespół. Doświadczeni inżynierowie z firmy RESAN zastosują w przemyślany sposób najnowsze rozwiązania techniczne i dostosują cały projekt do potrzeb oraz wymagań swoich klientów. Powstały w 2007 roku dział projektowy może pochwalić się pracą nad wszystkimi rodzajami instalacji sanitarnych i wykorzystaniem oprogramowania do symulacji CFD. Dzięki profesjonalizmowi oraz kompleksowym działaniom firmy, RESAN zdobył miano eksperta w tej branży.