Shogi, czyli szachy inaczej

Shogi, czyli szachy inaczej

Dla tych, którzy lubią poznawać nowe gry, mamy ciekawą propozycję, jaką jest Shogi, czyli szachy inaczej.

Jak się gra w szachy, nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć. Większość ludzi zna tę popularną grę. A czym jest Shogi? To japońska odmiana szachów, rozgrywanych na planszy o 81 polach. W porównaniu do odmiany tradycyjnej, istnieje  możliwość „powrotu” już zbitych pionków, co w szachach jest niedozwolone, a same figury są o wiele słabsze. Shogi to trochę jak połączenia warcabów z szachami. Cel gry jest jednak taki sam, czyli chodzi o zbicie Króla przeciwnika. Aby móc zagrać w Shogi potrzebnych jest dwóch graczy: czarny (po japońsku Sente) oraz biały (po japońsku Gote).  Przed nimi leży plansza z prostokątów, w siatkę z 9 kolumnami oraz 9 rzędami.Na planszy nie ma podziału na kolory, tak  jak to ma miejsce w szachach tradycyjnych. Kolor planszy jest jednolity, z dużymi prostokątami. Zdarzają się też plansze z polami kwadratowymi, ale bardzo rzadko.

Poznaj japońską grę Shogi, czyli szachy inaczej.

Gracze mają do dyspozycji 20 pionków, o kształcie, przypominającym klin, z nieznaczną różnicą w wymiarach pomiędzy figurami. Rozróżnianie konkretnych pionków, poza królem, opiera się na wielkości, a nie na kształtach lub kolorach. Po każdej stronie planszy gracz posiada: króla, wieżę, gońca, dwóch złotych generałów, dwóch srebrnych generałów, dwóch rycerzy, dwóch pikinierów, dziewięciu  piechurów. W Shogi niezwykle trudno o zremisowanie. Zdarza się to tylko w momencie powtórzenia ruchu tzw. japońskie sennichite  albo na skutek ucieczki królów z obszaru przeciwnika. W takiej sytuacji liczy się punkty w ten oto sposób: wieża oraz goniec po 5, reszta figurek po 1. Jeśli któryś z graczy ma poniżej 24 punktów, to przegrywa. Gdy obie strony osiągają wynik 24 punktów, to jest remis. Gracz przegrywa w momencie, gdy wykona tzw. wieczny szach – zakazany w Shogi.

Jeśli chodzi o historię tej gry, to najstarszy dokument, mówiący o Shogi pochodzi z około 1000 roku. Ciekawostką jest to, że dzień 17 listopada ustalono światowym dniem Shogi. W Polsce nie brakuje fanów japońskich szachów. Można nawet pograć w nie online, na kilku popularnych stronach z grami.