Śląsk Cieszyński z dzieckiem. Polska na weekend

Śląsk Cieszyński z dzieckiem. Polska na weekend

Zwiedzaj Śląsk Cieszyński z dzieckiem! Śląsk Cieszyński w pierwszej kolejności kojarzy się wszystkim po prostu z Cieszynem. I bardzo dobrze – bo jest to podobno nieoficjalna stolica Śląska Cieszyńskiego i oferuje sporo atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Cieszyn i jego historia

Cieszyn to miasto położone na pograniczu Polski i Czech, na Śląsku Cieszyńskim. Historia miasta sięga XI wieku, kiedy to zostało założone przez Mieszka I. W ciągu wieków Cieszyn był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a jego losy były ściśle związane z dziejami całego regionu.

Śląsk cieszyński z dzieckiem i nie tylko

Myśląc „Cieszyn”, naszym oczom ukazuje się Wieża Piastowska, zabytkowy rynek, Rotunda, Wzgórze Zamkowe czy Studnia Trzech Braci… Ale według mnie, na rodzinny, aktywny wypad do tego miasta, najlepsze będą okolice Lasku Miejskiego. Samochód można zostawić obok Campingu Olza i wybrać dogodne dla siebie atrakcje. Spory plac zabaw, piękne ścieżki rowerowe, kajaki, boisko czy po prostu spacer w pięknej scenerii. Opcji pojawia się naprawdę dość sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeżeli chodzi o gastronomię w mieście, to można zostać mile zaskoczonym… wybór jest spory.

Warto poznawać Śląsk Cieszyński z dzieckiem – to piękne miejsce!

Mimo iż Cieszyn, jest tak bardzo urokliwym miejscem, to nie jedynym na Śląsku Cieszyńskim, gdzie warto wybrać się na rodzinny wypad. Nasza zwariowana rodzinka kocha góry, a jest tu w czym wybierać. Mimo, że ograniczeni jesteśmy jeszcze przez wózek dla młodszego synka, wybieramy górskie trasy, które są przyjazne dzieciom, z możliwością przejazdu i te oczywiście najbardziej polecamy.

Ostatnio hitem jest „Bajkowy Szlak Utopca” w Brennej. Trasa bajkowa, ze względu na tablice, znajdujące się na szlaku. Przedstawiają one legendy i opowieści o utopcu, zwanym Gazdą Brennicy. Trasa rozpoczyna się w Brennej Centrum i prowadzi do Chaty Grabowej, gdzie na dzieciaki czeka bajkowy ogród z placem zabaw. Długość trasy, z centrum do schroniska, to ok 6 km. Drogę powrotną można wybrać tę samą lub zejść do Brenna Leśnica – ok 2 km. Dla wózka ostatnie odcinki są trudne do pokonania, ale widoki wynagradzają wszystko.

Polecamy w pobliżu:

  1. Zamek w Cieszynie – piękny zamek z XVI wieku, położony nad Olzą. Możesz zwiedzić jego wnętrza i podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego.
  2. Muzeum Historii i Sztuki w Cieszynie – znajduje się tu interesująca kolekcja sztuki sakralnej, złotnictwa, porcelany i innych przedmiotów z różnych okresów historii miasta.
  3. Skocznia narciarska w Wiśle – jeśli lubisz narciarstwo, koniecznie odwiedź tę popularną skocznię w Wiśle. Możesz zobaczyć tu zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.
  4. Wodospady na rzece Skawa – piękne wodospady, które tworzą malownicze tło dla wielu spacerów i wycieczek rowerowych.
  5. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – jeśli lubisz góry, koniecznie odwiedź to muzeum, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o historii Tatr i Karkonoszy oraz poznać tradycje i kulturę regionu.
  6. Willa Słoneczna w Dębowcu – jej urok i charakter przyciąga całe rodziny, gdzie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mnie wystarcza błogi relaks na trawie, w pięknym otoczeniu.
  7. Kamienica Konczakowskich oraz Pod Królem Polskim – oba miejsca zlokalizowane blisko centrum, z pysznym jedzeniem, sporym wyborem w menu oraz kącikiem dla dzieci.
  8. Śląskie Morze, czyli jezioro Goczałkowice – Jezioro Goczałkowickie, zwane popularnie Śląskim Morzem, to jeden z największych atrakcji turystycznych Beskidu Śląskiego.