Snu potrzebuje każdy z nas. Jak spać i się wyspać?

Snu potrzebuje każdy z nas. Jak spać i się wyspać?

Sen to nieodłączny element naszej codzienności. Potrzebujemy go, aby zregenerować organizm. Jak spać i się wyspać?

Jedna nieprzespana doba oznacza spadek o połowę zdolności zapamiętywania, dwie spowodują reakcje zbliżone do upojenia alkoholowego, trzy i więcej mogą spowodować już bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Te badania pokazują jak ważny jest sen w naszym życiu. Z tego też względu nie powinniśmy go zaniedbywać.

Znana jest teza, że człowiek potrzebuje 8 godzin snu. Nie jest jednak ona do końca zgodna z prawdą. W rzeczywistość prawidłowa długość snu może być różna dla każdego człowieka, a wspomniane 8 godzin to tylko czas uśredniony. Niektórym wystarczy 5 godzin, inni będą musieli spać 11. Badania pokazują jednak, że jeśli przez tydzień będziemy spać krócej niż 6 godzin może to doprowadzić do zmian w działaniu aż 700 genów, odpowiedzialnych np. za odporność na stres, czy zwalczanie infekcji.

Bardzo ważne jest miejsce, w którym śpimy. Sypialnia powinna być wietrzona przed spaniem, a światło oczywiście zgaszone. Istotny jest też stan pościeli – powinna być regularnie wymieniana – w czystej pościeli śpimy lepiej. Temperatura, która sprzyja zdrowemu snu to około 18 stopni – im cieplej tym gorsza jakość snu.

Jak spać i się wyspać? Wysiłek fizyczny jest doskonałym rozwiązaniem

Przed snem warto pokusić się o nieco wysiłku fizycznego, np. krótki spacer. Trzeba jednak zachować odstęp, od momentu kiedy położymy się do łóżka. Jeśli zrobimy to bezpośrednio po wysiłku – efekt może być odwrotny. Pobudzająco działa również wysiłek intelektualny.

Na jakość snu wpływ ma też pozycja w jakiej śpimy. Wszelkiego rodzaju bóle mięśniowe często wynikają ze złego ułożenia ciała. Optymalna jest pozycja na boku. Między kolana można włożyć niewielką poduszkę, a pod głowę specjalny wałek.

Jedzenie przed snem ciężkich potraw jest dopuszczalne tylko na 3 godziny wcześniej. W przeciwnym wypadku zmuszamy organizm do wysiłku, a sen staje się niespokojny. Efekt nasenny możemy uzyskać zjadają produkty wysokobiałkowe. DO picia przed snem zaleca się rumianek, melisę, lub mleko z miodem. Kawa i herbata są bardzo złym pomysłem.

Niebagatelne znaczenie ma też sposób w jaki się budzimy. Nagłe przebudzenie może wyrwać z głębokiego snu – a wtedy najtrudniej dojść do siebie. Idealnie budzić się samemu – organizm wie najlepiej czy uzyskał wystarczająco odpoczynku.

A kiedy już wstaniemy – obowiązkowo zdrowe śniadanie!