Tryb parkingowy w kamerze samochodowej – wszystko co powinieneś wiedzieć

Tryb parkingowy w kamerze samochodowej – wszystko co powinieneś wiedzieć

Ze względu na rosnącą popularność, na rynku pojawia się coraz więcej modeli kamer samochodowych zawierających nowoczesne rozwiązania technologiczne. Aktualnie kamera samochodowa nie tylko nagrywa obraz podczas jazdy, ale zawiera również nawigację GPS, alarm o zmęczeniu kierowcy, asystenta zmiana pasa ruchu czy łączność Bluetooth/Wi-Fi. Wiele modeli jest również wyposażonych w tryb parkingowy. Jak on dokładnie działa? Czy warto inwestować w urządzenia z tą opcją?

Tryb parkingowy – jak działa

Głównym celem trybu parkingowego jest rejestrowanie przez kamerę wszystkich zdarzeń, które mają miejsce w obrębie naszego pojazdu w czasie, kiedy ten nie jest uruchomiony. Pozwala to na nagranie sytuacji w których np. inny kierowca podczas parkowania porysuje Twój samochód. Tryb ten ma również zastosowanie w walce z wandalizmem i pomaga zidentyfikować ewentualnego sprawcę szkód w naszym samochodzie. Ponadto, jeżeli tryb jest bardziej nowoczesny, może udać nam się nagrać zdarzenia, które nie mają związku z naszym pojazdem (choć odbywa się w jego pobliżu), ale nagranie będzie dowodem w takiej sprawie. Większość kamer posiadających tryb parkingowy po zgaszeniu silnika przechodzi w stan czuwania.

Rodzaje trybu parkingowego

Rozróżniamy kilka głównych sposobów działania trybu parkingowego. W głównej mierze zależy to od przedziału cenowego wideorejestratora, ale także od pojemności akumulatora, który pozwoli kamerze na pracę bez podłączenia do zasilania. Najpopularniejsze realizacje trybu parkingowego to:

  • Wykrywanie ruchu (motion detection). Kamera rozpoczyna nagrywanie w momencie, kiedy czujnik wykryje ruch w jej zasięgu nagrywania. System ten ma jednak liczne wady: często działa dość wolno, a w przypadku mroku półmroku, ruch może zostać nieuchwycony.
  • Nagrywanie poklatkowe (time-lapse). Polega na ustawieniu określonej częstotliwości wykonywania zdjęć, a następnie całość jest składana w film. Wady są podobne jak wyżej, w przypadku ustawienia zbyt długich odstępów, wideorejestrator może nie zdążyć nagrać zdarzenia.
  • Obniżona przepływność (low bitrate). Kamera nagrywa materiał nieustannie, jednak obniża jego jakość. Podobnie jak w przypadku czujnika ruchu, istnieje duże ryzyko, że obraz będzie zbyt słabej jakości, aby uchwycić zdarzenie np. po zmroku.

Są to podstawowe opcje, które występują w większości popularnych modeli dostępnych na rynku. Oczywiście, wersje premium posiadają tę funkcję dużo bardziej rozwiniętą. Dla przykładu, najlepiej wyposażone kamery samochodowe posiadają rozwiązania takie jak dostęp do internetu i stałe nagrywanie, a obraz może zostać przesłany na Twój telefon już w trakcie trwania zdarzenia w czasie rzeczywistym. Jeżeli szukasz rozwiązań tego typu, sprawdź kamery samochodowe w sklepie Smartcams.

Tryb parkingowy w kamerze samochodowej – podsumowanie

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane w Twojej kamerze, każda forma nagrywania obrazu podczas Twojej nieobecności w pojeździe może uchronić Cię od nieprzyjemności związanych z uszkodzeniami auta bądź dodatkowymi kosztami. Warto zdecydować się na taki dodatek, zwłaszcza jeżeli jesteś posiadaczem bardziej nowoczesnego samochodu.