USG jamy brzusznej – jak się przygotować?

USG jamy brzusznej – jak się przygotować?

Pewnie wiele osób badanie USG utożsamia z badaniem wykonywanym w czasie ciąży, mającym za zadanie zweryfikować rozwój płodu. Tymczasem wykorzystanie ultrasonografii jest znacznie szersze – można wykorzystać je choćby przy USG jamy brzusznej. To działanie zalicza się do podstawowej diagnostyki wielu chorób i kontroli narządów wewnętrznych. Wyjaśniamy, kiedy wykonuje się badania USG jamy brzusznej, jak należy się do nich przygotować i czy dzień wcześniej trzeba zwrócić uwagę na konkretne obszary życia.

1. Kiedy wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?

2. Jak wygląda USG brzucha?

3. USG jamy brzusznej a dieta

4. USG brzucha a pęcherz moczowy

Ile kosztuje USG jamy brzusznej? Cena USG jamy brzusznej nie należy do wygórowanych – za wykonanie go na sprzęcie najwyższej klasy trzeba zapłacić ok. 150 złotych.

Kiedy wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?

Często mówi się, że badanie USG brzucha warto wykonywać profilaktycznie co 2 lata – w ten sposób możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości różnego typu. Istnieją jednak prócz tego konkretne symptomy będące wskazaniami do wykonania USG jamy brzusznej. Zaliczamy do nich:

  • wzdęcia brzucha o niejasnej przyczynie,
  • bóle brzucha – przede wszystkim ostre i przewlekłe,
  • powtarzające się nudności, biegunki i wymioty,
  • szybka, nieuzasadniona trybem życia i dietą, utrata masy ciała,
  • urazy jamy brzusznej,
  • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
  • krwawienia z układu pokarmowego, moczowego lub dróg rodnych,
  • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej.

Każdy taki objaw stanowi potencjalny sygnał alarmujący o poważnym stanie chorobowym wymagającym natychmiastowego leczenia. Nie bagatelizuj sytuacji i nie zwlekaj z badaniem USG jamy brzusznej. Wczesne wykrycie każdej choroby daje największe szanse na jej całkowite wyleczenie.

Jak wygląda USG brzucha?

W badaniu USG wykorzystuje się technologię ultrasonograficzną, czyli opartą na falach dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, nazywane ultradźwiękami. Urządzenie do USG pełni rolę nadajnika i odbiornika tych fal. Ultradźwięki są wysyłane do wnętrza ciała, gdzie odbijają się od narządów wewnętrznych, a na podstawie danych o długości odbitej fali tworzony jest obraz przedstawiający wnętrze organizmu.

Procedura jest całkowicie bezbolesna, nieinwazyjna i bezpieczna. Polega na przesuwaniu głowicą aparatu po obszarze ciała, który jest badany. Podczas badania USG jamy brzusznej lekarz ocenia między innymi wątrobę wraz z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi, śledzionę, trzustkę, nerki oraz nadnercza wraz z układem wyprowadzającym, pęcherz moczowy, a także narządy miednicy mniejszej, takie jak macica i jajniki u kobiet oraz prostata u mężczyzn.

USG jamy brzusznej a dieta

USG brzucha ściśle wiąże się z funkcjonowaniem układu pokarmowego i moczowego, dlatego konieczne jest zadbanie o oba te układy przed przystąpieniem do badania.

Dzień przed badaniem zaleca się unikanie potraw smażonych, ciężkostrawnych oraz tych, które mogą powodować wzdęcia. Ich spożywanie może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach, co może zakłócić obraz. Dodatkowo, lekka dieta jest najlepszym podejściem żywieniowym w przypadku dolegliwości związanych z układem pokarmowym, dlatego korzyści są wielostronne. Dodatkowo lekarze proszą o niejedzenie na 6-8 godzin przed badaniem, a jeśli wizyta odbywa się rano, przyjście na czczo.

USG brzucha a pęcherz moczowy

Nie ma natomiast ograniczeń co do spożycia wody przed badaniem,. Dodatkowo zaleca się wypicie większej ilości wody godzinę przed badaniem oraz powstrzymanie się od oddawania moczu. Aby uzyskać dokładny obraz narządów miednicy mniejszej poprzez ultrasonografię przez powłoki brzuszne, konieczne jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pełny pęcherz stwarza specyficzne warunki ułatwiające obserwację narządów.