Wakacje w Cieszynie

Wakacje w Cieszynie

Jeśli podczas swojego urlopu chcesz solidnie wypocząć i jednocześnie zwiedzić ciekawe miejsce, to pamiętaj, że wakacje w Cieszynie zawsze są udane! Cieszyn to stare, historyczne miasto, które jest  malowniczo usytuowane, w południowej części województwa śląskiego. Leży ono u samego podnóża Beskidu Śląskiego.

Niedaleko przepływa rzeka Olza. Nazwa miasta wywodzi się od starodawnej legendy, która głosi, iż w 810 roku doszło tutaj do spotkania trzech braci – Cieszka, Bolka oraz Leszka. Ci strudzeni i wyczerpani wędrówką mężczyźni spotkali się przy źródle. Było to dla nich jedno z najbardziej radosnych wydarzeń, jakie ich do tej pory spotkało. Dla uczczenia tego faktu założyli miasto, któremu nadali wymowną nazwę Cieszyn. By upamiętnić to zdarzenie wybudowano tutaj studnię Trzech Braci. Olza to także naturalna granica Cieszyna, która dzieli miasto na dwie części – polski Cieszyn oraz Czeski Cieszyn. Miasto słynie ze wspaniałych pozostałości po piastowskim grodzie, wyjątkowo urokliwych kamienic oraz wielu innych atrakcji turystycznych. Stąd też wzięła się druga nazwa tego miasta, które niegdyś okrzyknięto „małym Wiedniem”. Cieszyn, to wbrew pozorom, bardzo niewielkie miasto, jednakże po dzień dzisiejszy stanowi ważny ośrodek kulturalny oraz oświatowy w regionie.

Wakacje w Cieszynie muszą być udane – czyli, zwiedzamy „małym Wiedeń”

Na uwagę turystów zasługuje z pewnością Góra Zamkowa. To najbardziej cenne oraz najstarsze miejsce w mieście – to tutaj narodziło się lokalne osadnictwo. Zwiedzając ten zabytek warto zobaczyć  romańską Rotundę z XI wieku, która uchodzi za najstarszą świątynię chrześcijańską w Polsce. Ponadto na Zamkowym Wzgórzu znajdują się Wieża Piastowska z XIV wieku, Wieża Ostatecznej Obrony z XIII wieku, Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku oraz Państwowa Szkoła Muzyczna.

Na uwagę zasługuje również wyjątkowy Rynek w Cieszynie. Starówka zachowała dawny układ miasta, którego początki sięgają epoki średniowiecza, a wiek licznych kamienic liczony jest w setkach lat. Warto zwiedzić Dom Narodowy, jedyny w Cieszynie budynek, który powstał w eklektycznym stylu architektonicznym. Tam też mieści się Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. Przy Rynku zwiedzić można zabytkowy Ratusz z przełomu XV i XVI wieku, który trawiony pożarami, ostatecznie, w wyniku wielu remontów, przybrał formę bardzo współczesną.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Cieszyna jest ulica Głęboka. To sieć łącząca centrum miasta z zamkiem. Tu też znajduje się wspaniały deptak. Z obiektów sakralnych warto zobaczyć  Kościół Św. Krzyża, Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej oraz Cmentarze żydowskie w Cieszynie.

Wakacje spędzone w tym Cieszynie zapewne zapamiętacie na długo. Miasto ma niesamowity urok i klimat, którego nie sposób opisać żadnymi słowami. To wspaniałe miejsce na urlop i wakacje.