Wiata rowerowa a materiał wykonania – co warto wiedzieć?

Wiata rowerowa a materiał wykonania – co warto wiedzieć?

Choć wiaty rowerowe są bardzo ważnym i funkcjonalnym elementem codziennego krajobrazu, to jednak większość z nich jest po prostu niedostrzegana. Ot, stoją one sobie na terenach wielkich blokowisk, w okolicach parków, a nawet – na obszarze dworców kolejowych, ale większość osób i tak je bagatelizuje.

Z drugiej strony nie można zapominać, że wiata rowerowa to przede inwestycja w tzw. „zieloną infrastrukturę”. Próba ograniczenia spalania paliw kopalnych jest tu jak najbardziej zauważalna, ale… nie zawsze udana. Zwłaszcza w kontekście doboru odpowiednich materiałów wykonania.

Z czego wykonane są wiaty rowerowe?

Z reguły wiata rowerowa wykonana jest ze stali, aczkolwiek – w zależności od modelu – może być to stal o bardzo różnorodnych parametrach. Najtańszą opcją jest oczywiście tak zwana stal czarna, jednak musi być ona odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wilgoci i promieniowaniem UV. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór konstrukcji cynkowanej ogniowo i malowanej proszkowo. Połączenie to daje gwarancję, że wiata zachowa swoje właściwości przez wiele długich lat.

Droższe modele wiat rowerowych wykonane są z bardziej zaawansowanych materiałów. Mowa tu rzecz jasna o klasycznej już stali nierdzewnej i aluminium. Materiały te w naturalny sposób są odporne na działanie wilgoci, przez co ich trwałość jest znacznie wyższa. Mimo to – zwłaszcza w odniesieniu do konstrukcji aluminiowych – warto je od czasu do czasu malować. Nie można też zapominać o konieczności konserwacji bardziej wrażliwych komponentów, takich jak zamki, rygle i zawiasy.

Trwałość ponad wszystko!

Nie można zapominać, że trwałość wiat rowerowych zależeć będzie od ich zabezpieczenia przed działaniem wilgoci. W tym celu powinno się stosować wiaty z pełnym orynnowaniem, warunkującym skuteczne odprowadzenie wilgoci z powierzchni dachu do gruntu. Na stronie www.wiatarowerowa.pl można znaleźć szereg wiat, które – pod względem materiałowym – są wykonane z najwyższej jakości tworzyw. Co ważne – cecha ta dotyczy zarówno samego budulca wiaty, jak i wchodzących w jej skład mechanizmów ciernych i kluczowych. Dzięki temu konstrukcje te będą służyć przez wiele długich lat!

Podsumowanie

Jeśli wiata rowerowa ma spełnić swoje zadanie, to musi ona być wykonana z najwyższej jakości materiałów. Stal sprawdza się pod tym względem najlepiej. Co prawda tworzywa sztuczne również są w modzie, lecz ze względu na ich niewielki ciężar, muszą być one w sposób trwały zakotwiczone w gruncie. Konstrukcje stalowe nie wymagają zastosowania takich wzmocnień.