Zadbana skóra zimą – na co zwrócić uwagę?

Zadbana skóra zimą – na co zwrócić uwagę?

Choć o skórę trzeba dbać cały rok, zima jest jednak okresem, w którym jest ona narażona najbardziej. Trudne warunki na dworze i suche powietrze w mieszkaniach, w których grzeją kaloryfery, to nie najlepsze połączenie! Jak dbać o skórę zimą? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie produkty włączyć do codziennej pielęgnacji? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Dlaczego warto zadbać o skórę zimą?

Nasz skóra każdego dnia jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Tym, co najbardziej jej szkodzi zimą jest:

  • temperatura (negatywnie działa zarówno ta zbyt wysoka w pomieszczeniach, jak i zbyt niska na dworze),
  • mróz, który powoduje odwodnienie skóry,
  • mikro urazy spowodowane np. zatarciem ręką, czapką, szalikiem czy suwakiem od kurtki,
  • smog, który zimą jest najbardziej dotkliwy w wielu miastach w Polsce i nie tylko,
  • promieniowanie UV – ono również występuje zimą, choć mogłoby się wydawać, że znika wraz z latem,
  • suche powietrze, które wysusza skórę.

To wszystko sprawia, że w okresie zimowym musimy przyłożyć szczególną uwagę do naszej skóry. Niestety – jeśli tego nie zrobimy, z negatywnymi skutkami odwodnienia skóry możemy borykać się przez kolejne miesiące w roku. Nie tylko skóra, ale i nasze włosy potrzebują prawidłowej pielęgnacji.

Jak dobrać pielęgnację zimą?

Przede wszystkim należy zadbać o dwa najważniejsze filary: oczyszczanie i nawilżanie. Oczyszczanie skóry pomaga pozbyć się nie tylko brudu, ale również toksyn czy resztek kosmetyków. Każdego wieczoru musimy więc zadbać o dobry demakijaż. Dobrze sprawdza się tu np. oczyszczanie dwuetapowe. Pierwszy etap do mleczko do demakijażu lub olejek, a drugi etap to żel myjący lub pianka. Dzięki użyciu dwóch produktów, zyskujemy pewność, że twarz jest dokładnie oczyszczona.

Nawilżanie skóry, czyli drugi bardzo ważny element pielęgnacji zimą, to przede wszystkim dobór odpowiedniego kremu. Oczywiście, może być to krem na dzień lub na noc, jak i krem przeciwzmarszczkowy, o ile nasz skóra już go potrzebuje. Niemniej jednak najważniejsze jest, aby krem na zimę miał nieco bogatszą konsystencję niż ten, którego używamy latem. Może być wzbogacony o filtr UV.  

Warto również zadbać o nawilżenie ust, a nie tylko twarzy. Nasz wargi mają tendencję do pękania zimą. Dobra pomadka ochronna o bardziej tłustej konsystencji będzie tu zbawienna. Kolejnym, o co powinniśmy zadbać, są nasze ręce. W pośpiechu zdarza się, że wiele osób wychodzi na dwór bez rękawiczek, co przekłada się na wysuszenie rąk. Krem do rąk na zimę powinien stanowić stałe wyposażenie naszej torebki czy kosmetyczki!

Podsumowanie: jak dbać o skórę w okresie zimowym?

Pamiętajmy, że każda pielęgnacja musi być dobrana do naszego typu skóry. Inne produkty będą zalecane osobom o skórze naczynkowej, a inne osobom o tendencjach do zmarszczek. Niemniej jednak, pielęgnacja skóry zimą musi przede wszystkim skupiać się na dobrym nawilżeniu i niwelowaniu widocznych oznak wysuszenia skóry, jak pojawiające się skórki, zaczerwienienia czy szorstka powierzchnia. Inwestycja w dobrej jakości kosmetyki oraz regularność w pielęgnacji, z pewnością zaowocuje piękną skórą.

Zobacz również jak przygotować skórę na wiosnę.