Zalew Soliński

Zalew Soliński

Zalew Soliński to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc w województwie podkarpackim. Podróż z Rzeszowa nad Solinę prowadzi malowniczymi drogami, więc nie warto się spieszyć. Mówi się, że Zalew Soliński jest jak bieszczadzkie morze, na którym wczasowicze potrafią spędzić całe wakacje.

Zapora w Solinie

Nad zaporą w Solinie znajdziecie aleję z licznymi sklepikami z pamiątkami, ot takie bieszczadzkie „Krupówki”. Sama zapora ma długość 664 metrów. Po drugiej stronie znajduje się przystań statków, kąpielisko i liczne restauracje. Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce powstał w latach 60. XX wieku, dzięki czemu możliwa była ochrona Doliny Sanu przed powodziami. Zapora w Solinie robi duże wrażenie i jest niezaprzeczalnie największą atrakcją Zalewu Solińskiego. Ma ona prawie 82 metry wysokości, co czyni ją najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce.

Budowa zapory na rzece San trwała 8 lat i pracowało przy niej ponad 2 tysiące osób. Została oddana do użytku 20 lipca 1968 roku. Napełniony zbiornik wodny znacznie zmienił klimat okolicy, gromadząc ciepło latem i oddając je zimą. Wieczorem zapora jest podświetlona. Po drugiej stronie brzegu znajduje się wiele restauracji oraz przystań, gdzie można wziąć udział w rejsie statkiem. Zwiedzanie zapory w Solinie oraz hydroelektrowni w niej zlokalizowanej jest możliwe i dostępne dla turystów. Cena biletu normalnego obecnie to 28 PLN, natomiast dzieci i seniorzy mogą zwiedzię zaporę za złotówkę.

Jezioro Solińskie

Jezioro a raczej Zalew Soliński to sztuczny zbiornik retencyjny, którego budowę rozpoczęto w 1960 roku. Miejsce budowy wybrano w wąskim przewężeniu doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, niedaleko wsi Solina. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km² i jest największym zbiornikiem wodnym w Polsce o pojemności 472 milionów metrów sześciennych. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 60 metrów w pobliżu samej zapory. Podczas napełniania zbiornika zalane zostały wsie Solina, Teleśnica, Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i część wsi Wołkowyja. Linia brzegowa Jeziora Solińskiego robi wrażenie, jest bardzo nieregularna, a długość brzegu wynosi 166 kilometrów.

Jezioro Solińskie cieszy się dużą popularnością, a wzdłuż jego brzegów powstało kilka ośrodków rekreacyjnych. Najbardziej znanym z nich, położonym na zachodnim brzegu jeziora, jest Polańczyk. Na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, co oznacza zakaz używania silników spalinowych. Dlatego na Jeziorze Solińskim królują jachty żaglowe mimo iż, żeglowanie tutaj jest trudniejsze niż na innych akwenach w Polsce z powodu silniejszych i nieprzewidywalnych podmuchów wiatru. Liczne przystanie znajdują się głównie w okolicy Polańczyka. Wokół jeziora znajduje się wiele piaszczystych plaż.

Jedną z ciekawszych atrakcji Jeziora Solińskiego jest rejs statkiem po malowniczym zalewie. Większość atrakcji nad Jeziorem Solińskim wiąże się z wodą. Oprócz rejsu statkiem można również wypożyczyć rowerki wodne i kajaki. Można też odpocząć nad brzegiem jeziora, pojeździć na rowerze lub nawet połowić ryby. Jezioro Solińskie jest bogate w różnorodne gatunki ryb, z których najbardziej popularnym jest pstrąg potokowy. Nad Zalewem Solińskim znajdują się cztery kąpieliska: w Solinie kąpielisko tuż obok Białej Floty, w Polańczyku Cypel i Patelnia a we wsi Wołkowyja znajduje się Zielona Plaża.

Uzdrowisko Polańczyk

Jest to typowa miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa, stanowiąca przyjemną atrakcję w okolicy. Tutaj znajdziecie najwięcej restauracji i miejsc noclegowych. Leczenie uzdrowiskowe w Polańczyku rozpoczęto w 1974 roku, a status uzdrowiska otrzymało w 1999 roku. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, układu moczowego oraz chorób kobiecych. To druga najbardziej znana miejscowość w okolicach Zalewu Solińskiego, po Solinie. W Polańczyku Znajduje się wiele miejsc noclegowych i przystani żeglarskich. W Polańczyku znajduje się ciekawy punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Jezioro Solińskie. Ponadto w Polańczyku rozpoczyna się malownicza 1,5-kilometrowa ścieżka turystyczna. Nie sprawia ona większych trudności i można ją śmiało polecić zarówno młodszym, jak i starszym.

Podsumowanie

Jezioro Solińskie, to imponujący sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Zbiornik ten powstał w wyniku budowy zapory w Solinie na rzece San. Jego powierzchnia wynosi 22 km², a maksymalna głębokość to 60 metrów. Jezioro Solińskie jest popularne wśród turystów, którzy przyjeżdżają tu, by podziwiać malownicze krajobrazy i korzystać z licznych atrakcji. Wizyta w Solinie pozwala zobaczyć Zaporę Solińską, która jest jedną z głównych atrakcji. Polańczyk, położony na zachodnim brzegu jeziora, to uzdrowisko i popularne miejsce wypoczynku. W Polańczyku znajdują się liczne restauracje, ale też miejsca noclegowe i przystanie żeglarskie. Z punktu widokowego można podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego, a ścieżka turystyczna zapewnia przyjemne spacery. Jezioro Myczkowskie, po drugiej stronie zapory Solińskiej, jest mniejszym zbiornikiem retencyjnym na rzece San. To spokojniejsze jezioro oferuje odrobinę niższe temperatury wody i jest miejscem, które warto odwiedzić.

Jezioro Solińskie i jego okolica są doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku, takiego jak żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo czy rowerowe wycieczki. Bogate w atrakcje turystyczne i malownicze krajobrazy, to miejsce przyciąga turystów z całego kraju.