Jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, zamek Lubomirskich i Potockich. Słynący ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych, unikalnej kolekcji pojazdów konnych, oranżerii i starego malowniczego parku w stylu angielskim. Zamek w Łańcucie od lat zaliczany jest do miejsc, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas pobytu na Podkarpaciu.
Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Liczną grupę zachowanych wnętrz stanowią te powstałe w XVIII wieku – apartament Brennowski, pokój pompejski i apartament chiński. Warto także zobaczyć Apartament Turecki, Salę kolumnową, sypialnię księżnej Marszałkowej, Salon Bouchera, Salon Rokokowy, Teatr Dworski i Galerię Rzeźb. Najbardziej reprezentacyjne komnaty powstały ok. 1800 roku to klasycystyczna Sala Balowa i Wielka Jadalnia. Do równie ciekawych wnętrz należą Biblioteka z bogatym księgozbiorem, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą oraz liczne pokoje kąpielowe. We wnętrzach znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów.
Spis treści
Historia Zamku w Łańcucie
Wykopaliska z terenu miasta świadczą, że na terenie Ziemi Łańcuckiej, ludność żyła już w okresie neolitu. Archeolodzy są zdania, iż w okolicy Łańcuta istniały grody obronne w początkach drugiego tysiąclecia. Liczne dokumenty mówią, że dzieje miasta Łańcuta sięgają wczesnego średniowiecza, a samego zamku XVI wieku. Dzieje samego zamku wiążą się z królem Kazimierzem Wielkim oraz rodzinami Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich.
Niewątpliwie moment, w którym Łańcut nabrał blasku to XVII wiek za panowania Lubomirskich. To właśnie za czasów Stanisława Lubomirskiego do zamku dobudowano fortyfikacje bastionowe (1629-1642). Wraz z przemijającą modą, zmieniał się również charakter samej budowli oraz jej otoczenia. Księżna Izabela Lubomirska w XIX wieku przekształciła zamkowe bastiony w założenie ogrodowe, a pozostałości parku angielskiego możemy oglądać do dziś. Wtedy też istotny stał się aspekt kulturalny – do Łańcuta zapraszano znane nazwiska, a właściciele lubowali się rolami mecenasów i miłośników sztuki. Pod koniec XVIII wieku Łańcut stał się jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce.
Stajnie i powozownia
Dwa imponujące budynki zamkowych neobarokowych Stajni i modernistycznej z elementami klasycznymi Powozowni. Choć tworzą one oddzielny kompleks, stanowią część łańcuckiej rezydencji Potockich. To jedyna magnacka powozownia na świecie, gdzie obok historycznej zamienionej na muzeum głównej rezydencji znajduje się kompleks z powozownią i bogatym zbiorem. W łańcuckiej powozowni można obejrzeć pokaźną kolekcję różnych pojazdów konnych, karet, powozów i sań. To największy tego typu zbiór w kraju i ciekawostką jest, że część z obiektów rzeczywiście pochodzi z Łańcuta. Do dziś często łańcuckie pojazdy statystują w produkcjach filmowych. Muzeum w Łańcucie posiada dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych. Liczącą 55 pojazdów historyczną związaną z rezydencją po rodzinie Potockich oraz muzealną, gromadzoną po II wojnie światowej, która dzisiaj liczy blisko 80 pojazdów. Halę Zaprzęgową ozdabia kolekcja trofeów egzotycznych przywiezionych w 1924 roku z safari przez ostatniego właściciela.
Najwartościowszymi ruchomościami zgromadzonymi w zamkowej poozowni jest bezcenna kolekcja pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Luksusowe i różnorodne pojazdy pochodzą z najbardziej renomowanych firm wiedeńskich, londyńskich i paryskich. I mimo, że liczą już ponad sto lat zachowane są w doskonałym i oryginalnym stanie.
Oranżeria w Łańcucie
Zwiedzanie zamku koniecznie trzeba zakończyć spacerem po parku, w trakcie którego można spotkać jeszcze dodatkowe atrakcje. Na terenie parku znajduje się szereg obiektów zabytkowych, w tym Oranżeria, Zameczek Romantyczny, szkoła muzyczna (dawniej dom ogrodników), glorietta i korty tenisowe.
Warto zajrzeć też do otwartej w 2008 roku storczykarni – pierwszej takiej skupiającej się na prezentowaniu tych eleganckich kwiatów. Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, kawiarni letniej oraz zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu optymalnych kierunków uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin.
Zamek w Łańcucie – podsumowanie
Zamek w Łańcucie zachował swoje piękne wnętrza, które stanowią jedne z najpiękniejszych w Polsce. Wiele z nich powstało w XVIII wieku, a reprezentacyjne komnaty na I piętrze datują się na okres około 1800 roku. Wartością muzeum jest też bogata kolekcja pojazdów konnych, prezentowanych w Stajni i Wozowni. Po zwiedzeniu zamku, warto zakończyć wizytę spacerem po parku, gdzie znajdują się liczne obiekty zabytkowe, takie jak Oranżeria, Zameczek Romantyczny, szkoła muzyczna, glorietta i korty tenisowe. Szczególną atrakcją jest storczykarnia, będąca pierwszym tego typu miejscem prezentującym te eleganckie kwiaty. Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, kawiarni letniej i zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne.
Całe to unikalne miejsce o bogatej historii i pięknej przyrodzie stanowi niezapomniane doświadczenie dla odwiedzających, którzy mogą przenieść się w czasie i odkryć piękno kultury oraz natury w samym sercu Podkarpacia.