Co zrobić na suche włosy?

Co zrobić na suche włosy?

Pielęgnacja suchych i łamliwych włosów – jak o nie zadbać?

Co zrobić na suche i łamliwe włosy? Jest to problem wielu kobiet. Taki stan włosów spowodowany może być różnymi czynnikami i aby dobrze z nim walczyć, warto wiedzieć, co w ogóle wpływa na kondycję włosa. Jakie są sposoby na suche i łamliwe włosy? Na co zwrócić uwagę w codziennej pielęgnacji?

Dlaczego moje włosy są suche i łamliwe?

Na kondycję włosów może wpływać wiele czynników. Po pierwsze są nimi geny oraz typ porowatości włosa. Wyróżniamy porowatość niską, średnią i wysoką. Nazwy te oznaczają stopień rozchylenia łuski włosa. Włosy niskoporowate, o nierozwiniętej łusce, będą zazwyczaj mniej sztywne i suche. Jak określić stopień porowatości? Można o to zapytać fryzjera podczas wizyty w salonie fryzjerskim albo odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  1. Czy moje włosy są miękkie, delikatne, mają zdrowy wygląd? (jeśli tak, prawdopodobnie będą to włosy niskoporowate).
  2. Czy moje włosy są łatwe w stylizacji, kosmetyki ich nie przeciążają, a fryzura utrzymuje się długi czas? (jeśli tak, będą to włosy raczej wysokoporowate lub średnioporowate).

Włosy wysokoporowate mogą mieć tendencję do usztywniania się i przesuszania. Jest jednak dobra wiadomość dla osób, którym to przeszkadza! Porowatość można zmienić za pomocą odpowiedniej pielęgnacji! Kosmetyki, składniki zawarte w odżywkach, poddawanie włosów zabiegom przy wysokiej temperaturze czy farbowanie to bowiem kolejne czynniki, które wpływają na sztywność włosa. Dbając o delikatną, dobraną do potrzeb włosa pielęgnację, możemy sprawić, że ze sztywnych, łamliwych i skorych do uszkodzeń włosów przejdziemy do zdrowych włosów o niższej porowatości. Przede wszystkim warto dołączyć do codziennej pielęgnacji… humektanty!

Dlaczego są tak ważne w pielęgnacji włosa?

Humektanty to grupa składników, których rolą jest nawilżenie włosa. Obok protein i emolientów stanowią jeden z trzech składników będących podstawą odpowiedniej pielęgnacji. Tzw. równowaga PEH (protein-emolient-humektant) zapewnia nam balans i sprawia, że nasze włosy wyglądają na piękne i zdrowe.

Do humektantów należą m.in.: gliceryna, mocznik, kwas mlekowy, pantenol, a spośród składników naturalnych: miód czy aloes. Jeśli zależy nam na nawilżeniu włosów, to właśnie tych składników powinniśmy szukać w składach odżywek do włosów. Coraz więcej producentów dobrej jakoś kosmetyków zaczyna również stosować oznaczenia „odżywka humektantowa” na opakowaniach.

Pielęgnacja na suche i łamliwe włosy

Regularne stosowanie odżywek humektantowych pomaga w utrzymaniu nawilżenia włosa, a to z kolei łagodzi jego suchość. Warto na koniec pielęgnacji użyć również odżywki emolientowej, która „domyka” łuskę włosa i zatrzymuje w nim wodę. Działa to pozytywnie na zdrowie i kondycję włosa, który staje się bardziej elastyczny i nie łamie się. Do emolientów należą m.in. oleje, którymi można wykonać olejowanie. Wybrany olej (kosmetyczny lub kuchenny) należy nałożyć na włosy (nie na skórę głowy!) i przetrzymać od 20 do 45 minut. Następnie wykonujemy emulgowanie, czyli zmycie oleju odżywką oraz wykonujemy dalszą pielęgnację. Olejowanie uelastycznia włosy oraz nadaje im połysk.