Kobiety gracze. Czy mężczyźni tracą swoją twierdzę?

Kobiety gracze. Czy mężczyźni tracą swoją twierdzę?

Jest taka dziedzina życia, która uznawana jest za typowo męską, w której prym wiodą mężczyźni, a kobiety obchodzą ją szerokim łukiem. Uważa się, że płeć męska tam dominuje, a kobiety usuwają się w cień. O czym mowa i czy na pewno tak jest? Czy kobiety gracze to nowy trend?

Popołudniu zumba, a wieczorem Tomb Raider

Gry komputerowe to genialna rozrywka. Czy rzeczywiście typowo męska? Oczywiście ze nie. To świetna forma spędzania wolnego czasu również dla kobiet. Rynek gier komputerowych jest tak bogaty, że każdy może znaleźć coś da siebie. Media promując tę formę rozrywki sprawiły, że kobiety chętniej i śmielej sięgają po gry.

Kobiety gracze rosną w siłę. Jest nas coraz więcej!

W Europie w różnego rodzaju gry gra 132 miliony ludzie blisko połowę stanowią kobiety. Gdybyśmy wzięli pod lupę granie na urządzeniach mobilnych okazałoby się, że to właśnie kobiety są grupą dominującą. Na 52% graczy to są kobiety. Według badań SW Research wśród Polek powyżej 16 roku życia ponad 80% deklaruje, że regularnie gra. Wiele kobiet gra profesjonalnie.

O graniu mówi zawodniczka damskiej dywizji League of Legends w Team Expert:

 „Graczem jestem od najmłodszych lat, ale dopiero od niedawna zaczęłam z tego czerpać korzyści materialne. Większość znajomych i rodzina uważali, że tracę czas i mogłabym sobie znaleźć ciekawsze/bardziej produktywne zajęcie. Moje rówieśniczki nie interesowały się grami w ogóle. Po upływie lat zrozumieli, że to po prostu sprawia mi przyjemność. Od kiedy na tym zarabiam – w pełni to zaakceptowali. Wcześniej nieobecności spowodowane wyjazdami na różne eventy/lany w szkole usprawiedliwiałam chorobą. Przy ostatnim wyjeździe do Paryża, wykładowcy zwyczajnie powiedziałam, że jadę na turniej w grę komputerową – jego mina bezcenna. E-sport przez te parę lat bardzo szybko się rozwinął, kilka lat temu nikt nie traktował grania na komputerze poważnie. Teraz ludzie mają nieco inne podejście, choć osoby starszej daty i tak na profesjonalne granie reagują śmiechem”.

Kiedyś gry komputerowe były domeną męską. Dziś kobieta- gracz już nikogo nie dziwi. Kobiety nie tylko grają, ale i uczestniczą w turniejach, dopingują i z duma wspierają swoje ulubione zespoły, śledzą nowości na rynku gier. Oblężenie kobiet grających w gry komputerowe wciąż się rozwija.

A co o grach mówi jedna z graczek:

„Zdania ludzi z mojego otoczenia od zawsze są podzielone. Część jest bardzo ciekawa tej wirtualnej sfery mojego życia – pytają o turnieje, poznane osoby, wyjazdy.  Zdarza się również tak, że są zafascynowani tym co robię i chcą spróbować swoich sił w zmaganiach online, co bardzo mnie cieszy. Wiadomo jednak, żeby nie było zbyt pięknie na drodze stają osoby, które są zniesmaczone grą przez internet. Dla nich jest to niezrozumiałe, nudne oraz dziecinne bo przecież „jak to?” i „po co?”. Wszystkie te negatywne opinie tylko sprawiają, że jeszcze bardziej chcę im udowodnić, że Counter-Strike i inne gry online, to nie tylko świetna zabawa, ale super hobby i wspaniali ludzie”.