Kopalnia Michał w Ostrawie

Kopalnia Michał w Ostrawie

Na wschodnim krańcu Ostrawy, stolicy kraju morawsko-śląskiego we wschodnich Czechach znajduje się miejsce niezwykłe – kopalnia „Michał”. Niezwykłe z tego względu, że nieczynna kopalnia została zaaranżowana zgodnie z teorią „ostatniego dnia pracy”.

Kopalnia Důl Michal – trochę historii

Důl Michal to była kopalnia węgla kamiennego w Czechach, której otwarcie nastąpiło w 1966 roku i działała aż do jej zamknięcia w 1994 roku. Kopalnia znajdowała się w mieście Ostrava, w północno-wschodniej Czechach, i była jedną z największych kopalni węgla w kraju. W czasie swojego działania zatrudniała ponad 10 000 pracowników i była ważnym źródłem energii dla całego regionu.

W rzeczywistości kopalnia Důl Michal była szczególnie ważna dla gospodarki Czechosłowacji, ponieważ była jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w kraju. Wydobyty w tej kopalni węgiel eksportowano do innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Kopalnia Důl Michal była również ważnym miejscem pracy dla mieszkańców Ostravy i okolicznych miast.

Zamknięcie kopalni Důl Michal 1994 roku nastąpiło ze względu na brak rentowności i spadek popytu na węgiel. Od tego czasu obszar przekształcono w centrum rekreacyjne i turystyczne, z licznymi trasami rowerowymi, parkami i innymi atrakcjami.

Zwiedzamy Důl Michal

Zwiedzając kopalnię zobaczycie autentyczne wyposażenia zaplecza kopalni, od stróżówki do maszynowni, której wyposażenie jest praktycznie kompletne. Bardzo dobrze zachowana szatnia łańcuszkowa daje zwiedzającym wyobrażenie o ciężkiej pracy górnika w czasach, gdy kopalnia była jeszcze czynna. Niestety nie mamy możliwości zwiedzania kopalni pod ziemią. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono o zasypaniu całości kopalni. Pomimo tego, dzięki zachowanym eksponatom można poczuć prawdziwy klimat tego miejsca.

Trasa zwiedzania prowadzi nas śladami górnika podczas której zobaczymy ciekawe ekspozycje miernictwa górniczego i geologii. Zachowany gabinet pierwszej pomocy pomaga nam wyborazić jak to była niebezpieczna praca. Mając odrobinę szczęścia można natknąć się na przewodnika, który oprowadzi nas po kopalni opowiadając historię tego miejsca w języku polskim.

Kopalnia „Michał” to jedno z ciekawszych muzeów na terenie Republiki Czeskiej, gdyż zebrane tam eksponaty, które stanowią unikatowy zbiór maszyn elektrycznych i parowych z początkowego okresu elektryfikacji kopalń na Śląsku Cieszyńskim są prawdziwą pamiątką tamtego okresu. Największą chlubą kopalni jest nadal czynna maszyna parowa z 1903 roku.

Godziny otwarcia codziennie poza poniedziałkiem w godzinach: 9:00, 11:00, 13:00. Ostatnie wejście na teren kopalni możliwe jest o godz. 15:00.

Adres: Československé armády 413, 715 00 Ostrava-Michálkovice, Czechy