Pogorie na Zagłębiu – miejsce na odpoczynek

Pogorie na Zagłębiu – miejsce na odpoczynek

Podróżując po Śląsku warto zajrzeć nad Pogorie na Zagłębiu – wspaniałe miejsce na odpoczynek.

Dla wielu Dąbrowa Górnicza to po prostu jedno z wielu przemysłowych miast na Górnym Śląsku, które niczym szczególnym się nie wyróżnia. A jednak! Na swoim obszarze ma miejsca, które w sezonie letnim są niezwykle oblegane przez mieszkańców, a także przyjezdnych z okolic. Są nimi zbiorniki wodne, wchodzące w skład, tak zwanego, Pojezierza Dąbrowskiego (Pogoria I, II, III oraz IV).

Pogorie na Zagłębiu – wspaniałe miejsce na odpoczynek, które koniecznie musisz odwiedzić!

Pogoria III to najchętniej odwiedzany, przez spragnionych odpoczynku w mieście, zbiornik wodny. Powstał on na terenie dawnych wyrobisk kopalni piasku. Leży na obszarze 174 hektarów. Jego głębokość, w najgłębszym miejscu, wynosi 17 metrów, a głębokość średnia, to 5,91 metrów.

Zbiornik ten to przede wszystkim miejsce do rekreacji i wypoczynku. Z jednej strony otoczony przez czystą i piaszczystą plażę, o linii brzegowej liczącej około 6 km. Można tutaj pływać, uprawiać sporty wodne, spacerować, jeździć na rowerze, coś zjeść w restauracjach i barach, a w wyznaczonych miejscach, nawet wędkować.

Plaża jest wyjątkowo czysta, ponieważ obowiązuje na niej zakaz wprowadzania psów, grillowania, palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu.

Ponadto przy jeziorze działa „Jacht Klub Pogoria”. Kąpielisko przy Pogorii III znajduje się przy ul. Malinowe Górki, czyli na południowej części zbiornika. Dla rowerzystów cenną informacją jest to, że ścieżka rowerowa prowadzi wokół całego zalewu. Dla podróżujących samochodem ważny będzie fakt, że parking przy zalewie pomieści 500 aut.

Pogoria I to kolejny zbiornik wodny także leżący na terenie byłych wyrobisk kopalni piasku. Zajmuje obszar 74 hektarów. Głębokość w najgłębszym miejscu wynosi 11 metrów. Zbiornik ten, to również dobre miejsce do rekreacji oraz wypoczynku. Otoczony jest czystą i piaszczystą plażą, lasami oraz ośrodkami z domkami letniskowymi. Ciekawostką jest fakt, iż ponad 7 ha obszaru Pogorii I pełni rolę ekologicznego obszaru chronionego -„Młaki nad Pogorią I”, które jest miejscem występowania unikalnych roślin i zwierząt.

Pozostałe Pogorie nie są zagospodarowane dla wypoczywających. Jednak znajdują się chętni na „dzikie” plażowanie.

Pogorie to dobre miejsce na przyjemny, letni wypad.