Proteiny a pielęgnacja włosów – dlaczego warto?

Proteiny a pielęgnacja włosów – dlaczego warto?

Lśniące i mocne włosy to marzenie każdej kobiety. Aby osiągnąć taki efekt, nie wystarczą jednak drogie kosmetyki do stylizacji. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja włosów! Czym są proteiny, jakie są ich rodzaje i czy warto je stosować na co dzień?

Czym są proteiny i jaką pełnią rolę w budowie włosów?

Proteiny to, najprościej mówiąc, białka. Są one podstawowym budulcem włosa, dlatego wpływają na jego kondycję. Możemy podzielić je na:

  • proteiny zwierzęce – np. kolagen, keratyna czy proteiny mleczne,
  • proteiny roślinne – np. owsiane, pszenne czy sojowe.

Proteiny odpowiadają nie tylko za budowę włosów, ale także za ich regenerację. Ich brak przekłada się na mikrouszkodzenia, które znacznie wpływają na kondycję naszych włosów. Z kolei nadmiar protein może prowadzić do nadmiernego obciążenia włosów czy ich suchości i sztywności. Dlatego też warto szukać balansu, dobierając codzienną pielęgnację.

Proteiny mogą występować jako składniki kosmetyków: szamponów lub odżywek do włosów. Jeśli lubimy samodzielne testowanie odżywek DIY, proteiny możemy również pozyskiwać z produktów naturalnych.

Pielęgnacja włosów – Jak wprowadzić proteiny do codziennej pielęgnacji

Proteiny warto wprowadzić do pielęgnacji zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na lśniących, zdrowo wyglądających włosach. Niedobór protein łatwo zauważyć i powinien być on dla nas sygnałem, aby sięgnąć po odpowiedni produkt.

Jeśli natomiast podejrzewamy nadmiar protein, warto przeanalizować składy i sprawdzić, czy nie używamy ich na co dzień za dużo. Oczywiście każde włosy będą miały inną tolerancję na proteiny. Dla jednych proteiny będą podstawą pielęgnacji (wtedy warto używać odżywki proteinowej na co dzień), innym nie będą służyć (wtedy protein można użyć np. raz na dwa tygodnie w formie maski). Niektórym typom włosów mogą również szkodzić proteiny zwierzęce. W takiej sytuacji warto przetestować lekkie odżywki z proteinami roślinnymi, np. owsiane czy sojowe.

Warto pamiętać, aby każdy nowy produkt wprowadzać do codziennej pielęgnacji włosów stopniowo i powoli. Pozwoli to lepiej zauważyć efekty i wyeliminować te produkty, które nam nie służą.

Domowe maseczki proteinowe DIY 

Proteiny możemy oczywiście również pozyskiwać z natury. Znajdziemy je w produktach takich jak np.:

  • jajka,
  • mleko roślinne, np. owsiane,
  • ryż.

Pierwszym pomysłem na odżywkę proteinową DIY jest wykorzystanie jaj. Dwa rozbite jajka należy wymieszać, a następnie nałożyć na włosy i pozostawić na ok. 10-15 minut. Należy pamiętać, aby tak przygotowaną domową maseczkę dokładnie spłukać. Opcjonalnie do odżywki można dodać np. sok z cytryny, który zapewni połysk włosów lub odrobinę oleju kuchennego, który wpłynie na ich elastyczność.

Drugi prosty przepis DIY to woda ryżowa. Możemy ją uzyskać po ugotowaniu ryżu (Uwaga! Nie może być solona!). Wodę ryżową studzimy do temperatury pokojowej, a następnie przelewamy nią włosy po umyciu. Na koniec głowę należy spłukać.

Produkty proteinowe w pielęgnacji włosów można również mieszać z kosmetykami, np. jako formę wzbogacenia maski.