Aikido dla najmłodszych – trening duchowy i fizyczny

Aikido dla najmłodszych – trening duchowy i fizyczny

Jeśli Twoja dziecko jest zafascynowane sztukami walk, to rzuty i dźwignie, czyli aikido dla najmłodszych, od razu przypadnie mu do gustu. Japońska sztuka walki, Aikido to kompleksowy system technik rzucania, uderzania i powalania przeciwnika. Połączony jest ze szkoleniem z tradycyjnej, japońskiej obsługi broni białej –  miecza, laski oraz noża.

System stworzył niejaki Morihei Ueshiba. Na początku XX wieku, po wielu badaniach nad systemami walki wręcz, uznał, że Aikido pozwoli, zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym, na skuteczną obronę przed atakiem napastnika. Uważał również, że poprawi kondycję fizyczną, motorykę małą i dużą oraz refleks.

Sport ten pozwala także na pracę nad własnym stanem umysłu i świadomości. Dzieci, trenujące Aikido są odważne, pewne siebie, z drugiej zaś strony mają ogromny szacunek dla ludzi starszych, niepełnosprawnych i chorych. Praca nad swoim duchem i umysłem rozwija motywację do działania, uodparnia na niepowodzenia oraz pozwala całkowicie zapanować nad swoją emocjonalnością.

Rzuty i dźwignie, czyli aikido dla najmłodszych, sposobem na trening duchowy i fizyczny

Możemy zauważyć, iż młodocianymi sprawcami przestępstw prawie nigdy nie są osoby, które trenują japońskie sztuki walki. Przyczyną tego stanu, jest fakt, że Aikido, jak i inne style japońskiej samoobrony, nie uczą młodych ludzi agresji. Wręcz przeciwnie, rozwijają one ciało i umysł oraz pomagają w osiągnięciu tak zwanego thi. Jest to stan idealnej równowagi pomiędzy ludzkim ciałem, a jego wnętrzem.

Aikido opiera się także na sztuce medytacji i relaksacji. Pozwala na przygotowanie organizmu  do potężnego wysiłku fizycznego, jego zahartowania przed ewentualnymi kontuzjami. Uczy również opanowania, niełatwej w naszych czasach, sztuki całkowitego rozluźnienia napiętych mięśni i oddychania, tylko za pomocą przepony.

Zdaniem mistrzów Aikido, idealny wojownik jest także wzorem uczciwości, odwagi i lojalności i obowiązkowości. Dla trenujących Aikido dzieci i młodzieży, jest to wspaniała  ścieżka samorozwoju oraz intensywny trening fizyczny oraz duchowy.

Nastawiony na to, aby doskonalić charakter i rozwijać prawdziwą, życiową mądrość.