Kopalnia Guido, czyli wycieczka do śląskiej Wieliczki

Kopalnia Guido, czyli wycieczka do śląskiej Wieliczki

Jeśli pragniesz zwiedzić jakieś ciekawe i niebanalne miejsce, to punktem obowiązkowym powinna się stać śląska Wieliczka – Kopalnia Guido. Gwarantujemy, że ta wyprawa na długo pozostanie w Twojej pamięci. Guido mieści się w centrum Zabrza, przy ulicy 3 Maja 93. Na zwiedzających ją osoby czeka aż  kilkaset, pełnych tajemnic, kopalnianych korytarzy. Dostępne dla wycieczek tunele, wchodzą w skład różnych kopalni, zlokalizowanych w rejonie Górnego Śląska. Guido to miejsce o niesamowitym uroku,  wyjątkowe i jedyne w sowim rodzaju. Atrakcja ta jest godna polecenia i bardzo interesująca.

Historia Kopalni sięga roku 1855. Nazwę stworzył sam hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Od tego czasu kopalnia służyła do wydobywania węgla w szybie Barbara, a potem Concordia. Po wielu  perypetiach, kopalnię zamknięto. Wielkie, powtórne otwarcie nastąpiło w roku 1928, kiedy to znów uruchomiono jeden szyb.

Miejska atrakcja turystyczna, czyli Śląska Wieliczka – Kopalnia Guido

Po II wojnie światowej, w nieczynnym dotąd szybie, uruchomiono pierwszy tego typu zakład doświadczalny przetwórstwa kopalnego, a następnie otworzono piękny skansen. W 2007 roku, na nowo, pojawił się tutaj ruch turystyczny. Od tego czasu w kopalni odbywają się cyklicznie, liczne imprezy i wydarzenia kulturalne.

W kopalni można zwiedzać aż trzy, dostępne dla turystów poziomy. Pierwsze dwa podstawowe są przeznaczone dla osób o słabszej kondycji np. seniorów, dzieci, a ostatni polecany jest turystom o większej sprawności fizycznej i bardziej zaawansowanym w pieszych wędrówkach. Pierwsza część znajduje się 170 metrów poniżej poziomu gruntu, a druga sięga aż 320 metrów w głąb ziemi. Na zwiedzenie pierwszych dwóch poziomów wystarczy nam 2,5 do 3 godzin.

Ostatni wymaga poświęcenia  mu dużo większej ilości czasu. Wewnątrz panuje chłód, temperatura sięga około 16 stopni. Podczas zwiedzania mamy okazję poznać tajniki pracy górników, historię kultu świętej Barbary oraz obejrzeć liczne atrakcje multimedialne.

Na poziomie 320 metrów zachowały się oryginalne narzędzia górnicze oraz zbudowano  sale kinowe, teatralne i liczne restauracje. Wycieczka do Kopalni, to rewelacyjny pomysł na weekendowy wypad. Warto wybrać się tam z całą rodziną. Niesamowite przeżycia gwarantowane!