Street workout, czyli trening siłowy w miejskiej przestrzeni

Street workout, czyli trening siłowy w miejskiej przestrzeni

Lubisz wysiłek fizyczny, ale nie masz czasu chodzić na siłownię? Wybierz street Workout, czyli trening siłowy w miejskiej przestrzeni. Street Workout, to interesująca  forma rekreacji, która łączy w sobie elementy kulturystyki z atletyką.

Działa na zasadzie treningu siłowego, w którym wykorzystujemy własną masę ciała. Choć w Polsce istnieją już parki, przeznaczone do uprawiania Street Workout i specjalnie zaprojektowane na potrzeby tej formy aktywności, to jednak, wiele osób nadal korzysta z tradycyjnych placów zabaw, które służą, jako miejsce do odbywania regularnych treningów. Ten rodzaj treningu odbywał się już przed wiekami, w starożytnej Grecji, a obecnie przeżywa swój wielki renesans. Uprawiany jest w całej Europie, w Rosji oraz w Stanach Zjednoczonych. W Ameryce swój początek miał w Nowym Jorku, na obszarach, dotkniętych ubóstwem, ponieważ ludzie ci, z racji braku funduszy, nie mogli pozwolić sobie na regularne wizyty na siłowni. Zamiast tego, wykorzystali  otaczające ich środowisko, w tym place zabaw oraz ławki w parkach. Na uwagę zasługuje sama prostota i łatwość programu treningowego.

Street workout, czyli trening siłowy w miejskiej przestrzeni – harmonijny rozwój całego ciała

Ta forma aktywności obejmuje wiele różnych ćwiczeń gimnastycznych, które mają na celu rozwijanie mięśni całego ciała. Aby wzmocnić na przykład mięśnie ramion, barków i przedramion, można ćwiczyć tak zwane pull-upy, czyli podciągnięcia na drążkach. Silne, umięśnione nogi zapewnią nam wskoki na ławkę w parku, czy rozciąganie w oparciu o poręcz drabinki na placu zabaw. Można również ćwiczyć przysiady na drewnianych balach, odgradzających teren piaskownicy od reszty palcu.  Po opanowaniu tego typu ćwiczeń można przejść do wersji statycznej, czyli izometrycznej. Jest ona o wiele trudniejsza, ale wzmacnia całe ciało. Ze względu na swą popularność Street Workout stał się sportem wyczynowym. W 2011 roku powstała na Łotwie Organizacja World Street Workout and Calisthenics Federation, która organizuje coroczne Mistrzostwa Świata w Treningu Ulicznym.

Street Workout, to doskonała alternatywa dla popularnych siłowni. Ćwiczenia na świeżym powietrzu hartują i dotleniają organizm. Ta forma aktywności rozwija całe ciało, buduje masę mięśniową i wspomaga utrzymanie równowagi. Dzięki temu, będziesz mógł poszczycić się szczupłą sylwetką oraz mięśniami mocnymi niczym stal.