Zespół suchego oka – przyczyny, objawy i metody łagodzenia

Zespół suchego oka – przyczyny, objawy i metody łagodzenia

Problemy związane z nadmierną suchością oczu mogą doskwierać wielu osobom w różnym wieku. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie są najważniejsze przyczyny i symptomy zespołu suchego oka oraz jak można poprawić swoje codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny nadmiernej suchości oczu 

Zespół suchego oka pojawić się może u wielu osób, ale istnieją pewne czynniki ryzyka rozwoju tego problemu. Na wystąpienie tej choroby oczu najbardziej narażone są osoby, które wykonują długotrwałą pracę przed ekranem monitora, a także osoby przebywające przez dłuższy czas w mocno zadymionych pomieszczeniach, wśród czynników drażniących. Wreszcie, zespół suchego oka nierzadko rozwija się u osób, które doświadczają powikłań po niektórych zabiegach oczu. Zaburzenia o podłożu hormonalnym też mogą przyczyniać się do permanentnego uczucia suchości oczu, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy.

Jak objawia się zespół suchych oczu?

Objawy suchego oka bywają dokuczliwe, dlatego tak wiele osób poszukuje sposobów radzenia sobie z tą uciążliwą dolegliwością. Jak sama nazwa wskazuje, najbardziej znamienne dla tego schorzenia jest uczucie suchości w oczach. Z czasem zaczynają pojawiać się także inne symptomy. Mowa tu przede wszystkim o pieczeniu, jak również o charakterystycznym uczuciu „piasku pod powiekami”. Niektórzy mogą też odnosić wrażenie, że posiadają jakieś ciało obce w oku. Niestety, przykre dolegliwości mogą dokuczać przez większą część dnia, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. 

Jak właściwie zdiagnozować problem z suchością oczu?

Pieczenie, suchość oraz uczucie ciała obcego w oku to objawy, które mogą być też powodowane przez inne dolegliwości, a więc nie tylko przez zespół suchego oka. Wydaje się więc, że warto odwiedzić okulistę, który właściwie zdiagnozuje problem. Kluczowe znaczenie ma nie tylko wywiad, ale również wykonanie stosownych badań. Specjalista oceni między innymi stan gruczołów łzowych. Może wykonać też tak zwany test Schirmera, polegający na umieszczeniu w oku cienkiej bibułki. Po jej usunięciu można precyzyjnie określić stopień zawilgocenia takiej bibułki. 

Jak poprawić swoje codzienne funkcjonowanie?

Aby poprawić stan funkcjonowania i zminimalizować dokuczliwe dolegliwości związane z zespołem suchego oka, warto stosować między innymi specjalne krople do oczu. Powinny one posiadać właściwości nawilżające i regenerujące. Jest to zatem leczenie głównie objawowe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w zdecydowanej większości przypadków leczenie przy pomocy kropli pomaga przywrócić komfort codziennego funkcjonowania. Ważne jest też przestrzeganie zasad higieny narządu wzroku. Po godzinie pracy przed ekranem komputera należy zrobić minimum pięć minut przerwy, aby wzrok mógł odpocząć. Warto wówczas pomrugać powiekami, a także popatrzeć w dal. Dzięki temu także można będzie zminimalizować dokuczliwe objawy zespołu suchego oka. Warto też dbać o przestrzeganie zaleceń lekarskich, jeśli miało się wykonany jakiś zabieg okulistyczny. Wówczas ryzyko rozwinięcia się zespołu suchego oka jest niższe.