Jak zacząć uprawiać Jogę. Garść porad

Jak zacząć uprawiać Jogę. Garść porad

Sport i aktywność fizyczna ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Joga jest idealną propozycją dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego, co z jednej strony pozwoli ćwiczyć kondycję, a z drugiej – wyciszy i uspokoi myśli. Do jej uprawiania nie potrzebujemy wiele. Wystarczy mata, wygodne ubranie i kawałek podłogi. Jak zacząć uprawiać jogę? Jakie rodzaje ma ta dyscyplina i jak wybrać odpowiedni typ jogi dla siebie?

Rodzaje jogi – charakterystyka

Pochodząca z Indii joga ma wiele różnych odmian. Nie skłamiemy, mówiąc, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście, każda szkoła jogi może trochę inaczej opisywać dany typ ćwiczeń oraz proponować różne asany (pozycje jogowe) w ranach danego typu. Najczęściej wyróżnia się natomiast następujące rodzaje jogi:

  • Hatha joga
  • Ashtanga joga
  • Vinyasa joga
  • Joga ajurweda
  • Jivamukti joga
  • Kundalini joga,
  • Joga klasyczna dla początkujących
  • Inne

Poniżej omówimy najpopularniejsze z nich.

Hatha joga

Hatha joga to klasyczna odmiana jogi. Skupia się na technice wykonywania asan (pozycji) oraz na oddechu. Zajęcia często kończą się relaksacją.

Ashtanga joga

Ashtanga to dość wymagająca odmiana jogi. Nie jest raczej polecana osobom początkującym, ponieważ asany wykonywane są szybko i ich nieznajomość może być problematyczna. Sekwencje w ashtandze są identyczne. To wyróżnia tę odmianę spośród innych, w których dowolnie można zmieniać kolejność pozycji.

Vinyasa joga

To joga dynamiczna. Pozycje zmieniają się dość szybko i osoba praktykująca nie pozostaje długo w danej asanie. Aby dołączyć do zajęć z vinyasy, często konieczna jest znajomość nazw poszczególnych asan. Każda sesja tej jogi jest inna, ponieważ kolejność pozycji w sekwencjach może się zmieniać – należy podążać za instruktorem.

Kundalini joga

To odmiana, która łączy elementy fizyczne z duchowymi. Podczas zajęć śpiewane są mantry, występuje medytacja. To odmiana jogi dla osób, które poza sportem i ćwiczeniami fizycznymi, chcą się zrelaksować, albo szukają głębszego sensu życia.

Joga jak zacząć i jak przygotować się do zajęć jogi

Na początek należy zastanowić się, który typ jogi będzie nam najbardziej odpowiadał. Można skontaktować się ze szkołą jogi i zapytać o to instruktora. Dla jednych bardziej atrakcyjne będą zajęcia dynamiczne, dla innych statyczne. Pamiętajmy, aby dobrze dobrać do nas poziom zaawansowania. W jodze nie jest do końca ważna nasza kondycja fizyczna, stopień rozciągnięcia i siła. Ważna jest też znajomość asan, więc jeśli udajemy się na pierwsze zajęcia, warto wybrać te dla początkujących.

Po drugie, dobrze dobierzmy szkołę jogi. Tu polecane są zwłaszcza szkoły zatrudniające certyfikowanych instruktorów, a nie siłownie, które oferują jogę podobną do pilatesu czy innych zajęć. Warto przejść się na różne zajęcia i wybrać te, które najbardziej będą nam odpowiadały.

Po trzecie – na start wystarczy mata (sprawdźmy, czy nie będzie się ślizgała) i ubranie – z jednej stronie nie krępujące ruchów, ale z drugiej, przylegające do ciała. Przygodę z jogą rozpocznijmy w szkole, a następnie możemy ćwiczyć w domu. To pomoże nam dobrze poznać pozycje i uniknąć kontuzji.