Jogging. Ćwiczenia ruchowe

Jogging. Ćwiczenia ruchowe

Jogging – ćwiczenia ruchowe, to popularna forma zajęć sportowych, ponieważ jest stosunkowo prosta, oraz nie wymaga nakładów finansowych. Nie potrzebne nam są wejściówki, karnety, sprzęt, etc. Jest to forma aktywności przeznaczona dla każdego. Oczywiście z dobrym zdrowiem. Jedyne, co będzie naprawdę niezbędne, to odpowiednie obuwie. Można oczywiście również biegać bez specjalnego  obuwia, jednak wiąże się to z ryzykiem urazów.

Bieganie, to elastyczna forma aktywności, ze względu na to, iż mamy wybór. Możemy biegać w pojedynkę lub z osobą  towarzyszącą – o dowolnie wybranej porze dnia i jak komu pasuje. Jedni decydują się na bieganie, bo chcą schudnąć,  drudzy poprawić swoją kondycję, a tym samym zdrowie, a jeszcze inni, by jakoś zagospodarować wolny czas. Ważne jest, aby czerpać z tego też przyjemność. Jeśli bieganie będzie tylko przykrym obowiązkiem, to na pewno nie ma  sensu. Można przecież łączyć pożyteczne z przyjemnym. Ta zasada dotyczy każdej aktywności sportowej.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i piękną sylwetkę, to jogging – ćwiczenia ruchowe jest właśnie dla Ciebie.

Jogging jest wysiłkiem fizycznym, w czasie którego tłuszcz redukuje się najszybciej, gdyż funkcjonują w tym samym tempie wszystkie obszary mięśniowe. Dla tych, którzy systematycznie biegają, regulowanie właściwej wagi nie jest czymś problematycznym. Nawet jeżeli nie ma się barier, ograniczających w podstawowej diecie.

Oprócz polepszenia formy ciała, jogging daje również wiele innych, pozytywnych rezultatów. Mają one wpływ na  nasze zdrowie np. usprawnia pracę układu krążenia, pomaga zbilansować prawidłowo wskaźnik cholesterolu. Wzmacnia również odporność ciała oraz utrzymuje prawidłową sprawność stawów. Ponadto bieganie wpływa kojąco na nerwy oraz stres.

Dość prostą regułą dla zaczynających przygodę z joggingiem jest system: 3 x 30 x 130. Tłumaczymy to jako 3 razy w ciągu tygodnia, po pół godziny, przy tętnie 130 na 1 minutę. Miejmy świadomość, że na początku nie będziemy w stanie, od razu, uzyskać takiego wyniku tzn. kompletu minut. Jedynie regularność biegania pozwoli nam je osiągnąć. Jest to na tyle istotne, że tylko, jeśli dobijemy do trzydziestej minuty, wtedy możemy liczyć, że rozpocznie się zrzucanie zapasów tłuszczowych. I wtedy również zacznie się poprawa naszej ogólnej kondycji. Rozpocznij przygodę z bieganiem od delikatnego, wolnego truchtu. Można go połączyć z maszerowaniem – na zmianę. Powodzenia!