
Planujesz regularnie biegać, ale nie wiesz jak zacząć? Szukasz sposobu jak zmotywować się do biegania? Pomożemy Ci!
Wiosna to idealna pora na rozpoczęcie regularnego biegania. Po zimowym letargu, gdy pojawia się coraz więcej słońca za oknem budzi się w nas naturalna potrzeba ruchu- warto to wykorzystać i pobiegać. Jak rozpocząć? Poniżej kilka przydatnych rad.
Spis treści
1. Wyznacz sobie cel
Na pewno masz już określony powód, dla którego chcesz biegać np. chcę schudnąć, chcę poprawić swoją kondycję. Do tych powodów dopisz sobie mierzalny cel np. chcę schudnąć 3 kilogramy, więc będę biegać 2 razy w tygodniu. Łatwiej Ci będzie ten cel zrealizować.
2. Wybierz odpowiednie buty
Do biegania nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Jedyne, co musisz mieć to wygodne buty do biegania. Na rynku jest wiele propozycji w bardzo różnych kategoriach cenowych. Na co zwracać uwagę?
Ważne jest, aby buty przeznaczone do biegania były mniej więcej jeden rozmiar większe od butów, w których chodzisz na co dzień. Określ czy masz stopę neutralną, pronującą czy supinującą. Sprawdzić to możesz stając mokrą stopą na papierze. Ślad, który zostanie na kartce określa rodzaj stopy. Stopa supinująca pozostawia ślad palców i pięty ewentualnie bardzo wąski ślad zewnętrznej krawędzi stopy. Neutralna pozostawia ślad palców, pięty i wyraźny ślad zewnętrznej krawędzi. Stopa pronująca pozostawia bardzo duży ślad bez wyraźnego wycięcia. Określenie rodzaju stopy jest istotną kwestią gdyż dla różnych rodzajów stopy przeznaczone są różne rodzaje butów.
3.
Wybierz odpowiednią odzież
Odzież przeznaczona do biegania to bardzo ważny element. Odpowiednio dobrana potrafi w znaczący sposób poprawić komfort ćwiczeń. Na rynku jest bardzo szeroka oferta t-shirtów, leginsów, kurtek, spodenek wyposażonych w różne systemy odprowadzania ciepła, ochrony przed przegrzaniem, ochrony przed wychłodzeniem. Warto zainwestować w taką odzież, szczególnie, gdy myślisz o częstym bieganiu.
4. Nie zniechęć się!
Jeśli dopiero zaczynasz biegać na pewno będziesz mieć trudne początki. To jest naturalne. Zawsze najtrudniej jest na początku. Jak będziesz regularnie ćwiczyć wzrośnie Twoja kondycja i kolejne ćwiczenia nie będą przychodziły Ci już z taką trudnością.
5. Nie za szybko, nie za dużo
Z pewnością chcesz biegać często i długie dystanse. To częsty błąd rozpoczynających bieganie. Organizm musi się przyzwyczaić do większego wysiłku. Podobnie jest z tempem biegania, zbyt duże spowoduje tylko, że dostaniesz zadyszki i zniechęcisz się do dalszego biegania. Jeśli nie chcesz stracić zapału do ćwiczeń nie zakładaj ilości kilometrów, które chcesz przebiec, ale zaplanuj jak długo chcesz ćwiczyć np. 40 minut co 3 dni. Po kilku dniach jeśli uznasz, że taki trening nie jest już dla Ciebie zbyt męczący możesz wydłużyć czas ćwiczeń.
6. Odżywianie
Przed bieganiem należy dostarczyć dawkę energii organizmowi. Nie powinno być to nic ciężkiego, z pełnym żołądkiem daleko nie pobiegniesz. Dobrym pomysłem jest zjedzenie garści orzechów lub banana na pół godziny przed bieganiem. Unikaj ciężkich posiłków 3 godziny przed rozpoczęciem biegania.
Po treningu należy dostarczyć organizmowi węglowodany. Najlepiej jest zjeść zaraz po ćwiczeniach owoc, a w ciągu kilkudziesięciu minut pełen posiłek, taki, który dostarczy węglowodanów i białka potrzebnych do skutecznej regeneracji.
7. Na początek rozgrzewka
Warto wypracować sobie nawyk wykonywania ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających przed każdym treningiem. Przygotują one organizm do wzmożonego wysiłku i zmniejszą prawdopodobieństwo kontuzji i zakwasów po treningu.
8. Wybierz odpowiednie miejsce
Wiosną i latem najlepiej pobiegać po parku lub po lesie. Miękka nawierzchnia leśnej drogi jest zdecydowanie lepsza dla Twoich stawów niż twardy asfalt.
Jak zmotywować się do biegania i dlaczego warto
Bieganie jest popularną formą aktywności fizycznej, ponieważ ma wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto kilka powodów, dla których warto biegać:
- Poprawa kondycji: Bieganie pomaga poprawić wydolność serca i płuc oraz zwiększyć wytrzymałość i wytrzymałość organizmu.
- Zmniejszenie ryzyka chorób: Regularne bieganie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca i nadciśnienie tętnicze.
- Poprawa samopoczucia: Bieganie może poprawić nastrój i pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Może również pomóc w poprawie jakości snu.
- Poprawa wyglądu: Bieganie może pomóc schudnąć i poprawić sylwetkę, a także wzmocnić mięśnie nóg i brzucha.
- Niski koszt: Bieganie jest tanim sposobem na aktywność fizyczną, ponieważ wymaga jedynie odpowiedniego obuwia do biegania i odzieży. Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych sprzętów ani miejsca do ćwiczeń, możesz biegać praktycznie wszędzie.
- Możliwość dostosowania do swoich potrzeb: Bieganie może być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości. Możesz biegać tak szybko lub wolno, jak chcesz i tak długo, jak chcesz. Możesz również zmieniać trasy, aby uniknąć monotonii.