Szklarska Poręba i Jakuszyce zimą

Szklarska Poręba i Jakuszyce zimą

Ciekawą alternatywą dla zatłoczonych zazwyczaj Tatr i Zakopanego jest Szklarska Poręba. W okolicy tej miejscowości istnieje wiele tras, dostępnych również zimą. A jeśli wybieramy się na narty biegowe – to tylko Jakuszyce zimą! Sprawdź, jakie atrakcje kryją jeszcze te okolice.

Trasy piesze – okolice Szklarskiej Poręby

Większość osób udających się do Szklarskiej Poręby chce przede wszystkim zasmakować górskich wycieczek. Są one dostępne również zimą! Możemy wejść np. na Halę Szrenicką i odpocząć w schronisku, albo pójść dalej, na Szrenicę. Zimą może okazać się, że niezbędne będą raczki na buty, które pomogą nam poruszać się po śniegu. Inne popularne trasy w okolicy to np. trasa na Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka czy tzw. Szlak Ducha Gór. Ważny szczyt Śnieżne Kotły może być natomiast trudno dostępny zimą. Wybierając się w góry, sprawdzajmy komunikaty pogodowe i ostrzeżenia np. przed lawinami!

Ciekawostki o Jakuszycach

Jakuszyce to dzielnica Szklarskiej Poręby, choć wiele osób myśli, że jest to nazwa miasteczka. Znajduje się jedynie 800 metrów od granicy polsko-czeskiej. Nic więc dziwnego, że na ulicy często można usłyszeć język czeski. Co ciekawe, w Jakuszycach znajduje się najwyżej położona w Polsce stacja kolei PKP. Tak, tak – do Szklarskiej Poręby i Jakuszyc można bez problemu dojechać pociągiem i jest to transport chętnie wybierany przez turystów.

Jakuszyce zimą – Narciarstwo biegowe

Oczywiście Jakuszyce to przede wszystkim narciarstwo biegowe! Trasy biegowe w Jakuszycach są uznawane za jedne z najlepszych w Polsce. Co więcej, śnieg utrzymuje się tam przez wiele miesięcy. Jadąc do Jakuszyc w grudniu, styczniu czy lutym, możemy być pewni, że trafimy na świetną pogodę. Narty biegowe możemy wypożyczyć w licznych wypożyczalniach.

Na miejscu jest też możliwość skorzystania z lekcji indywidualnych i grupowych z instruktorem narciarstwa biegowego. Warto wiedzieć, że narciarstwo ma kilka stylów, tzn. klasyczny i łyżwiarski. Instruktor pomoże dobrać styl do naszych umiejętności i oczekiwań. Trasy są na tyle łatwe, że już po pierwszej lekcji śmiało możemy ruszać w drogę na nartach!