Wrocławskie Muzeum Narodowe

Wrocławskie Muzeum Narodowe

Od sztuki średniowiecza po dzieła artystów współczesnych. We Wrocławskim Muzeum Narodowym na wystawach stałych i czasowych prezentowane są dokonania polskich i zagranicznych artystów.

Na wystawach stałych Wrocławskiego Muzeum Narodowego można zobaczyć:

  • „Cudo-Twórców” – prezentacja trzech kolekcji: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej, ale też współczesnej ceramiki i szkła artystycznego. Wśród eksponatów są: zbroja japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, kufer podróżny Louis Vuitton, sukienka z jedwabiu, kryształowe kieliszki, radio „Szarotka”.
  • Galerię sztuki polskiej – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne od XVII do początków XX w. Prace polskich artystów oraz twórców zagranicznych działających na terenie dawnej Rzeczpospolitej.
  • Sztukę europejską XV-XX wieku – ponad 200 obrazów od renesansu do początku XX w. Od włoskiego i północnoeuropejskiego renesansu, przez najlepsze przykłady malarstwa niderlandzkiego, włoskiego baroku, romantyzmu. Wśród autorów prac m.in. Pieter Brueghel mł., Lucas Cranach st., Francisco de Zurbarán ale też i Élisabeth Vigée-Lebrun oraz Wasilly Kandinsky.
  • Sztuka śląska XVI-XIX w. – wybór dzieł, które potwierdzają prawdziwość opinii o Śląsku jako o silnym ośrodku artystycznym. Do obejrzenia m.in. malowane XVI- i XVII-wieczne epitafia, rzeźba sakralna oraz obrazy najwybitniejszego malarza śląskiego baroku Michaela Leopolda Willmanna. Można tu zobaczyć także broń, rzemiosło, porcelanę i szkło wytworzone wiele wieków temu.
  • Kolekcja sztuki średniowiecznej ze zbiorów Muzeum Narodowego zaliczana do najcenniejszych w Europie. We Wrocławiu warto obejrzeć kamienne rzeźby, nagrobki i witraże.

Historia powstania Muzeum we Wrocławiu

Muzeum Państwowe we Wrocławiu powołano w 1947 r. (od 1970 r. funkcjonuje jako Wrocławskie Muzeum Narodowe). Jego siedzibą jest zaprojektowany w stylu neorenesansu gmach wybudowany w latach 80. dla Zarządu Prowincji Śląskiej. Autorem projektu budynku jest Karl Friedrich Endell. Przy wejściu do muzeum stoją brązowe posągi przedstawiające Michała Anioła i Albrechta Dürera autorstwa Augusta Hertla, natomiast po drugiej stronie gmachu od strony rzeki można zobaczyć grupę rzeźb stworzonych przez Magdalenę Abakanowicz – „Rycerze króla Artura”.

Wrocławskie Muzeum Narodowe należy do najważniejszych instytucji muzealnych w Polsce. W jego kolekcji jest ok. 200 tys. przedmiotów ze wszystkich dziedzin sztuki. Część zbiorów prezentowano w placówkach niemieckiego Breslau, ale też przedwojennego Lwowa. Do najważniejszych prac, które można obejrzeć w muzeum, należą m.in.: „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela młodszego oraz „Portret chłopca” Jeana Chardina. Ze współczesnych artystów, których dzieła są we Wrocławiu, wymienić można m.in.: Tadeusza Makowskiego, Natalię Szapocznikow, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Hałasa, ale też i Mirosława Bałkę oraz Pawła Althamera.