Co zwiedzić w Świnoujściu? Poznaj atrakcje Świnoujścia

Co zwiedzić w Świnoujściu? Poznaj atrakcje Świnoujścia

Świnoujście to jedno z najbardziej wysuniętych na zachód miast w Polsce. Leży nad Bałtykiem, dlatego co roku przyciąga setki turystów spragnionych odpoczynku. Turyści na każdym kroku znajdują ślady historii miasta, które niegdyś należało do Niemiec. Atrakcje turystyczne w Świnoujściu są dzięki temu urozmaicone, a ich zwiedzenie nie pozwala nikomu się nudzić bez względu na pogodę.  Co warto zobaczyć w Świnoujściu? Oto kilka propozycji miejsc wartych odwiedzenia.

1. Fort Gerhard

2. Muzeum Rybołówstwa Morskiego

3. Latarnia morska

Znajdujący się w Świnoujściu park zdrojowy przyciąga spacerowiczów i kuracjuszy, plaże spragnionych kąpieli, natomiast historyczne fortyfikacje pasjonatów historii. Turyści, którzy lubią pływać po Bałtyku, mogą zarówno wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym, jak i zdecydować się na przeprawy promowe do Niemiec lub na wędrówkę po Wolińskim Parku Narodowym. Na końcu falochronu zachodniego można zobaczyć logo miasta Stawa Młyny, a w Wolińskim Parku Narodowym orła bielika. Dzięki różnorodnym atrakcjom w Świnoujściu nikt się nie nudzi. Sprawdź, które miejsca w Świnoujściu warto odwiedzić w czasie wakacji.

Fort Gerhard

Fort Gerhard to jeden z historycznych fortów w Świnoujściu. Jest położony na wyspie Uznam. Fort zbudowano w latach 1843-1857, gdy obszar ten znajdował się pod panowaniem Królestwa Pruskiego. Jego głównym celem był obronny system umocnień przybrzeżnych. Wchodził w skład większego kompleksu fortyfikacji nadbrzeżnych – podziemne miasto miało chronić dostępu do portu w Świnoujściu oraz pobliskich wód przed ewentualnymi zagrożeniami. Składa się z betonowych i ceglanych fortyfikacji oraz systemu fos i umocnień. Podczas II wojny światowej był wykorzystywany przez niemieckie siły zbrojne. Obecnie mieści się w nim siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża. Fort Gerharda można odwiedzić wraz z dziećmi, jednak ze względu na brak podjazdów trudno zwiedzać go z wózkiem. Prócz fortu Gerharda warto zobaczyć również Fort Zachodni i Fort Anioła.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu to miejsce, które prezentuje historię i tradycje związane z rybołówstwem na Bałtyku począwszy od tradycyjnych metod po nowoczesne technologie używane współcześnie. Eksponaty przedstawiają narzędzia, sprzęt i łodzie używane przez rybaków na przestrzeni lat, a także ich domy, ubrania, przyrządy nawigacyjne oraz wyposażenie wnętrz. Najciekawsze atrakcje muzeum obejmują także eksponaty związane z florą nad Morzem Bałtyckim i fauną, która zamieszkuje zimne wody Bałtyku. W muzeum turyści dowiadują się, jak przed wiekami funkcjonowało uzdrowisko Świnoujście, gdy było głównie osadą rybacką. Muzeum po części przybliża historię miasta, pokazując, jak zmieniało się od rybackiej osady, ewoluując stopniowo do uzdrowiska i twierdzy Świnoujście. Jeśli chodzi o tego typu atrakcje Świnoujście umożliwia również wejście do innych muzeów.

Latarnia morska

Latarnia Morska w Świnoujściu to imponująca budowla znajdująca się na wyspie Wolin, na granicy Polski i Niemiec, przy ujściu rzeki Świny do Morza Bałtyckiego. Pierwszy latarnia została zbudowana w 1828 roku, a obecna, znana jako Latarnia Morska Świnoujście Czołpino, powstała w 1857 roku. Zasięg latarni morskiej wynosi 37 km, a taras widokowy pozwala turystom podziwiać całą okolicę i wody Bałtyku. Z góry zwiedzający mogą podziwiać także jedną z najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Latarnia ma okrągłą wieżę wykonaną z cegły, której górna część jest pomalowana na biało. Wejście na szczyt zajmuje kilka minut. Obecnie w latarni nie ma personelu, gdyż w 1966 roku dokonano jej automatyzacji.