Woda filtrowana czy mineralna? Którą wodę wybrać?

Woda filtrowana czy mineralna? Którą wodę wybrać?

Woda mineralna zdaje się mieć wiele cennych dla zdrowia pierwiastków i minerałów. Woda filtrowana jest z kolei bardziej przyjazna środowisku i również posiada cenne dla zdrowia pierwiastki. Którą wodę wybrać, by było to z korzyścią dla naszego zdrowia, środowiska i portfela?

Nie ma wątpliwości, że woda stanowi najzdrowszy napój. Powinniśmy ją wybierać zamiast słodzonych napojów, które oprócz cukru zawierają sztuczne dodatki i barwniki. Regularne picie wody powinno być nieodłącznym elementem naszego dnia. Jaką wodę wybrać?

Woda butelkowana. Czy warto pić wodę z plastiku?

Wodę, którą możemy kupić w sklepie dzielimy najczęściej na mineralną i źródlaną. W wodzie mineralnej ilość składników mineralnych wynosi powyżej 500 mg/l – do ok. 1000 mg/l. Woda źródlana ma poniżej 500 mg składników mineralnych na litr. Kupowanie wody w jednorazowych butelkach PET nie jest jednak rozwiązaniem ekologicznym. Sterty odpadów z tworzywa sztucznego zalegają w wodach mórz i oceanów, a także zatruwają gleby. Drobinki plastiku trafiają do organizmów żywych, a wraz z nimi – prosto na nasze talerze. Sytuacji nie poprawia fakt, że plastik rozkłada się kilkaset lat…

Kupowanie wody w butelkach plastikowych nie jest też komfortowe. Woda jest ciężka i stanowi obciążenia dla naszego kręgosłupa. Dotyczy to szczególnie osób starszych, z problemami ze zdrowiem oraz niezmotoryzowanych. Ciężkie zakupy są też uciążliwe w przypadku osób mieszkających w bloku bez windy.

Nie bez znaczenia są aspekty zdrowotne. Mimo, że woda butelkowana może zawierać spore ilości minerałów oprócz tego może posiadać także szkodliwe dla zdrowia drobinki plastiku w postaci bisfenolu A (BPA). Wykazały to badania naukowców. Dzieje się tak zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury lub wskutek uszkodzeń butelki, np. przy zgniataniu lub wielokrotnym użyciu. Nie ma tego problemu w przypadku wody filtrowanej.

Woda filtrowana – zalety i wady

Woda filtrowana jest bardziej przyjazna środowisku niż butelkowana. Dzbanek z filtrem może służyć wiele lat, wystarczy pamiętać o wymianie filtra raz na miesiąc. Filtrowanie wody jest też proste i wygodne, zwłaszcza w przypadku przepływowych filtrów podzlewozmywakowych. W tym przypadku, by napić się wody wystarczy podstawić szklankę pod kran i odkręcić wodę. Nie musimy dźwigać wody ze sklepu ani za nią płacić. Więcej informacji o rodzajach filtrów znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/ .

Oszczędności to kolejna zaleta filtrów do wody. Zwłaszcza w dobie inflacji cena wody butelkowanej potrafi zaskoczyć. Butelka o pojemności 1,5 litra, w zależności od marki i sklepu, kosztuje nawet ponad 3 złote. Tymczasem cena litra wody z kranu wynosi około 1 grosz. Przy uwzględnieniu zakupu wkładów filtrujących wciąż pozostaje kilkadziesiąt razy tańsza.

Woda butelkowana stanowi spory koszt zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska naturalnego. Tymczasem „kranówka” również zawiera w swoim składzie pierwiastki i minerały. Jeśli zależy nam na zdrowiu i odpowiednim nawadnianiu organizmu warto skorzystać z butelki filtrującej, dzbanka z filtrem lub filtra przepływowego!