Jak utrzymać ciepło w domu w okresie zimowym?

Jak utrzymać ciepło w domu w okresie zimowym?

Odpowiednia temperatura w domu zimową porą musi być odpowiednio wysoka. Każdy z nas lgnie do ciepłych miejsc. To jeden z najlepszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na uzyskanie komfortu i przyjemności.

Jednak należy wiedzieć, że o ciepło w domu musisz dbać odpowiednio. Uzyskanie i następnie utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu wpływa na zdrowie domowników. Sprawdź, jaka temperatura w domu jest najlepsza.

Dowiedz się, jak efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycie.

Optymalna temperatura w domu

Rozpoczęcie sezonu grzewczego wymaga od właściciela domu odpowiedniego przygotowania. To właśnie od tego, w jaki sposób dbasz o temperaturę, zależeć będzie komfort i zdrowie domowników. Temperatura w domu powinna być dostosowana do potrzeb i preferencji mieszkańców.

W przypadku zimy, koszty ogrzewania mogą być wysokie. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie domu – po to, aby ciepło nie uciekało z wnętrza budynku. Przyjmuje się, że optymalna i odpowiednia dla zdrowia temperatura powinna mieścić się w przedziale do 18 do 24 stopni C. Według WHO jest to przedział, który jest bezpieczny dla zdrowia, pod warunkiem zadbania o odpowiedni ubiór i poziom wilgotności.

Musisz wiedzieć, że optymalna temperatura w domu może różnić się także w zależności od pomieszczenia. Dla przykładu – w sypialni (zalecana temperatura 16 st–19 st. C) może być niższa niż w jadalni lub salonie (20–22 st. C). 

Sprawdzone sposoby na ogrzanie domu zimą

Skoro już wiesz, jak ważna jest odpowiednia temperatura w domu, musisz też dowiedzieć się, jak zadbać o to, aby taki stan rzeczy uzyskać. Wysokie koszty utrzymania zachęcają do szukania sposób na obniżenie rachunków. Musisz wiedzieć, że obniżając temperaturę nawet o jeden stopień, możesz obniżyć rachunki aż 5 do 8%. Jednak, jeśli chcesz sprawić, że ogrzewanie będzie jeszcze bardziej efektywne, warto poznać kilka sposobów.

Odpowietrzanie grzejników

Przede wszystkim musisz regularnie odpowietrzać grzejniki. Dzięki temu kaloryfery będą o wiele bardziej wydajne i skuteczniejsze w ogrzewaniu. Oprócz tego, musisz także pamiętać o tym, aby nie zasłaniać niczym grzejników (zasłonami, firankami czy meblami). Kaloryfer potrzebuje około 10 cm przestrzeni, aby generować efektywniej ciepło.

Temperatura w domu to szczelność okien

Oprócz tego, musisz koniecznie sprawdzić szczelność okien i drzwi. Jeśli nie są one wystarczająco szczelne, ciepło, które będzie gromadziło się w domu, powoli i systematycznie będzie się ulatniać. Niektóre z okien mają tryb letni i zimowy. Różnią się one poziomem dociśnięcia do framugi. Choć wydawać by się mogło, że otwieranie okien nie pomaga w procesie nagrzewania, to musisz dbać o to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia. Pamiętaj jednak o tym, że wietrzenie powinno być krótkie i intensywne. Na moment wietrzenia należy wyłączyć kaloryfery.

Termostat – optymalna temperaturę pod kontrolą

Ostatni pomysł to zakup termostatu. Sprawdzi się to zwłaszcza, jeśli mamy ogrzewanie piecem gazowym znajdującym się w domu, piwnicy czy kotłowni. W termostacie ustawiamy optymalną dla nas temperaturę i po jej osiągnięciu, kaloryfery same się wyłączają, nie narażając nas na wysokie