Modelarstwo jako hobby młodego pokolenia – czy jest szansa utrzymać tę tradycję?

Modelarstwo jako hobby młodego pokolenia – czy jest szansa utrzymać tę tradycję?

Obecnie, świat wygląda dużo inaczej niż jeszcze parędziesiąt lat wstecz. Niemal każdy posiada już dostęp do internetu, a zaawansowana technologia pozwala odkrywać młodemu pokoleniu coraz to więcej interesujących rzeczy. Czy w dobie tak dużego skoku technologicznego młodzież pamięta jeszcze o tradycyjnych hobby, takich jak modelarstwo? Okazuje się, że tak. Obecność urządzeń elektronicznych z dostępem do nieskończonych ilości informacji, ma pozytywny wpływ na naukę zagadnień związanych właśnie z modelowaniem. W poniższym wpisie postaramy się wymienić pozytywne aspekty składania modeli. Przedstawimy wpływ tej czynności na funkcjonowanie młodych osób w życiu dorosłym i zawodowym.

Wpływ modelarstwa na osobę młodą

Modelarstwo jest w oczach wielu czynnością uprawianą przez osoby starsze, które znudzone brakiem zajęcia na emeryturze, postanawiają odwzorowywać w skali różne konstrukcje czy maszyny. Takie myślenie nie do końca sprawdza się w praktyce, gdyż coraz więcej młodzieży jest zainteresowanej właśnie tematyką składania modeli.

Takie hobby praktycznie nie ma wad. Podświadomie uczy cierpliwości oraz wytrwałości w młodym wieku. Do tego dochodzi precyzja i dbałość o każdy detal. Zawsze, nauce tych jakże ważnych w życiu aspektów towarzyszy świetna zabawa. Częstą i naturalną rzeczą w kontekście składania modeli są potknięcia i porażki. Je również dzieci uczą się przyjmować z pokorą, dążąc tym samym do naprawy błędów.

Czy cechy z modelarstwa przełożą się w późniejszym czasie na dorosłe życie?

Wszystkie umiejętności, jakie młoda osoba nabywa w trakcie dzieciństwa, przekładają się w mniejszym lub większym stopniu na funkcjonowanie w życiu codziennym. Składając więc za młodu modele samolotów do sklejania, dziecko w późniejszym czasie będzie miało względem rówieśników znacznie większą wiedzę w tym temacie. Być może, skłoni go to do obrania ścieżki zawodowej w tym kierunku. Dokładność, kreatywność i umiejętność radzenia sobie z nerwami – to cechy uwielbiane przez pracodawców. Długotrwałe ćwiczenie ich poprzez właśnie składanie modeli, z pewnością przełoży się na pozytywne wyniki w dorosłym życiu.

Jak zachęcić młodą osobę do rozpoczęcia przygody z modelarstwem?

Młode osoby są bardzo często pozytywnie nastawione do odkrywania nowych rzeczy. Zachęcenie ich do podjęcia się czynności składania modeli nie jest więc zbytnio wymagające. Należy oderwać je na chwilę od telefonu i przystąpić do wspólnej zabawy. Już po krótkim czasie pociecha wykaże chęć samodzielnego spróbowania, co pod czujnym okiem należy rzecz jasna umożliwić. Nie każde dziecko przekona się do tego hobby, jednak warto próbować chociażby dla chwili wspólnego spędzenia czasu. Taka czynność  z pewnością zacieśni więź między dzieckiem, a rodzicem i wyeliminuje rutynę z codziennego życia. Warto jednak pamiętać o wyborze modelu adekwatnego do stopnia zaawansowania – nie celujmy od razu w produkty z wyższej półki, a powoli zwiększajmy poziom składanych modeli.