Jak w domu dbać o formę jesienią i zimą

Jak w domu dbać o formę jesienią i zimą

Jak w domu dbać o formę – to pytanie stawiamy sobie coraz częściej wyglądając przez okno. Aktywność fizyczna to ważny aspekt życia każdego z nas. Ćwiczenia pomagają nam zachować dobrą formę, poprawiają ukrwienie organizmu i przyczyniają się do produkcji dopaminy, czyli hormonu przyjemności.

Te ostatnie szczególnie dobrze radzą sobie ze zwalczaniem jesiennej chandry i złych myśli. Jak w domu dbać o formę w sytuacji, gdy pogoda nie zachęca do ćwiczeń? Przedstawiamy 5 form aktywności, które możesz wykonać we własnym, domowym zaciszu.

Joga – ćwiczenia dla umysłu i ciała

Joga często określana jest mianem treningu dla ciała i duszy. Skutecznie pomaga się zrelaksować i wyciszyć umysł, a przy okazji świetnie rzeźbi sylwetkę. Jogę można praktykować samodzielnie lub pod okiem doświadczonego trenera. Do rozpoczęcia ćwiczeń nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy mata, internet i trochę zapału.

Joga świetnie sprawdzi się zwłaszcza u osób, które nie mają zbyt wiele czasu i są zestresowane. Bardzo ważne jest to, by w trakcie wykonywania ćwiczeń koncentrować się również na oddechu i jego regularności. Pełne, głębokie wdechy i stopniowe wypuszczanie powietrza są bardzo ważne i znacząco poprawiają efektywność samego treningu. Początkujący powinni zacząć od 2-3 sesji tygodniowo, a następnie stopniowo zwiększać długość i częstotliwość ćwiczeń.

Pilates – hollywodzki trening na smukłą sylwetkę

Pilates stał się popularny głównie za sprawą topmodelek i gwiazd wielkiego formatu. To forma treningu, który jednocześnie rozciąga mięśnie i je wzmacnia. Pilates łączy w sobie elementy baletu, jogi, fitnessu i ćwiczeń oddechowych. Ta aktywność wpływa bardzo dobrze nie tylko na ciało, ale również na umysł. Pilates pomaga się zrelaksować, rozluźnić napięte mięśnie i oderwać się od codzienności. Sam trening nie należy do najłatwiejszych, dlatego został podzielony na kilka poziomów zaawansowania (od początkującego do eksperta).

W trakcie wykonywania ćwiczeń angażowane są wszystkie mięśnie ciała, dlatego trening warto rozpocząć od porządnej rozgrzewki. Do rozpoczęcia tej aktywności wystarczy Ci mata treningowa, komfortowy strój i internet. W trakcie wykonywania ćwiczeń postaraj się napinać mięśnie brzucha i kontrolować oddech. Pełne, głębokie wdechy nosem i powolne wypuszczanie powietrza ustami pomogą Ci złapać rytm i sprawią, że nie zmęczysz się aż tak szybko.

Kalistenika – jak w domu dbać o formę wykorzystując ciężar własnego ciała

Kalistenika to rodzaj treningu szczególnie popularny wśród kulturystów. W trakcie wykonywania tego typu ćwiczeń nie korzystasz z żadnego sprzętu – jedynie z ciężaru własnego ciała. Kalistenika daje świetne efekty i jest najtańszą formą aktywności fizycznej, ponieważ nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Trening jest podzielony na różne partie ciała. Dzięki temu możesz wybrać, nad którymi częściami chcesz popracować i skoncentrować się tylko na ich rzeźbieniu.

W kalistenice najważniejsza jest technika oraz częstotliwość wykonywania ćwiczeń. Odstępstwa od zasad mogą prowadzić do przeciążeń oraz kontuzji, a tym samym doprowadzić do wykluczenia Cię z treningów nawet na kilka tygodni. Do rozpoczęcia tej formy aktywności fizycznej nie potrzebujesz specjalnego stroju, maty czy hantli. Wystarczy kawałek podłogi i trochę przestrzeni oraz dostęp do internetu. Najlepiej ćwiczyć kalistenikę w oparciu o materiały video polecanych trenerów. Korzystanie z nagrań pomoże Ci przyswoić właściwą technikę ćwiczenia i wychwycić ewentualne błędy.

Aerobik – dotleniający trening dla lepszej sylwetki

Aerobik wielu osobom kojarzy się z nudnym deptaniem po podeście i ograniczoną aktywnością ruchową. Nic bardziej mylnego! Ta forma treningu potrafi wycisnąć siódme poty, przy okazji świetnie rzeźbiąc i wysmuklając sylwetkę. Długie i intensywne sesje aerobowe pomagają spalić zbędne kalorie oraz poprawiają ukrwienie i ogólną kondycję organizmu. Do rozpoczęcia treningu potrzebny będzie Ci sprzęt sportowy taki jak podest, hantle czy piłka do ćwiczeń.

Aerobik łączy w sobie intensywny wysiłek i relaksację. W trakcie ćwiczeń należy koncentrować się na oddechu, kontrolować napięcie mięśni i podążać za instrukcjami trenera lub trenerki. Samo to wystarczy, by oderwać myśli i rozpocząć produkcję drogocennej dla naszego umysłu dopaminy. Do ćwiczeń aerobowych najlepiej wykorzystać gotowe nagrania video. Korzystanie z tego typu materiałów pomoże Ci utrzymać odpowiednie tempo i intensywność treningu. Do tego rodzaju aktywności fizycznej najlepiej sprawdzi się strój nie opinający, wykonany z materiałów termoaktywnych.

Taniec – czyli jak w domu dbać o formę przez połączenie muzyki, energii i szczęścia

Taniec to jedna z najstarszych, mocno niedocenianych form aktywności fizycznej. Ten rodzaj treningu wpływa pozytywnie na umysł, wysmukla sylwetkę i pomaga w poprawie koordynacji ruchowej. Ta forma aktywności nie wymaga specjalnego stroju, zestawu do ćwiczeń ani nawet ogromnej ilości przestrzeni. Wystarczy niewielki pokój, lustro i ulubiona muzyka.

Wielu najlepszych tancerzy świata rozpoczynało swój trening w domowym zaciszu – Ty też możesz! Na początku zapoznaj się ze swoim ciałem przed lustrem – obserwuj ruchy, reakcje i postaraj zgrać się z rytmem muzyki. Gdy już poznasz swoje możliwości zastanów się, jaki rodzaj tańca odpowiada Ci najbardziej. Może to być energetyczna zumba, zmysłowe tango czy beatboxowy hip hop – do wyboru, do koloru!

Zumba – taniec i fitness w jednym

Zumba to rodzaj aerobiku pochodzącego z Kolumbii, który łączy elementy tańca i fitnessu. Same ćwiczenia skupiają się na wykonywaniu różnorodnych ruchów tanecznych w rytmie szybkiej, latynoskiej muzyki. Ćwiczenia te są skierowane do szerokiego grona odbiorców i mogą być wykonywane przez osoby w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. Zumba uważa się za jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej, ponieważ pozwala na odpoczynek od codziennych obowiązków i sprawia, że ćwiczenia stają się przyjemnością.

Jeżeli macie inne, sprawdzone sposoby jak w domu dbać o formę to napiszcie koniecznie do nas!